Sytuacja o tej porze roku nigdy nie wyglądała tak źle od początku pomiarów hydrologicznych. Skutki suszy będą odczuwalne w gospodarce, straty poniesie też środowisko naturalne - powiedział PAP hydrolog Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut wydał do tej pory 68 ostrzeżeń ws. suszy.
Latem, dzięki wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza, mikroorganizmy mają bardzo sprzyjające warunki do rozwoju. Salmonella, gronkowiec, pałeczki jadu kiełbasianego lubią ciepło i słońce. Warto więc dbać o higienę i właściwe przechowywanie żywności - radzą eksperci.
Świat będzie musiał nauczyć się żyć z falami upałów - zakomunikowała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), która jest wyspecjalizowaną agencją ONZ. Odniosła się w ten sposób do ekstremalnie wysokich temperatur, które panują obecnie w znacznej części Europy.
Wszystkie prognozy wskazują, że znowu czeka nas gorące lato - powiedziała PAP klimatolog prof. Joanna Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zdaniem średnia temperatura zbliży się do tej z ubiegłego roku, która w skali globalnej została uznana za najwyższą w historii pomiarów meteorologicznych.
Tegoroczny maj był drugim najcieplejszym majem na świecie, ale w Polsce był ekstremalnie chłodny. Zimne maje zdarzają się coraz rzadziej; to chwila wytchnienia od zmian klimatu - powiedział PAP profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Bogdan Chojnicki.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeanalizował dane Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, z których wynika, że kwiecień bieżącego roku był drugim najcieplejszym kwietniem w historii. Najwyższą temperaturę w Polsce odnotowano 17 kwietnia w Łebie, gdzie wyniosła ona 29,6 st. C.
Rok 2024 był najcieplejszy w historii Europy. Pożary dotknęły 42 tys. osób, a burze i powodzie 413 tys., w tym w Polsce, oraz pociągnęły za sobą 335 ofiar śmiertelnych – wynika z opublikowanego we wtorek raportu o stanie klimatu w Europie w 2024 r.
Jak poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna, ważący zaledwie 125 kg, niedrogi satelita Arctic Weather Satellite dostarcza danych podobnej jakości, jak dużo większe i droższe instrumenty. Technologia ma być wykorzystana w przyszłej konstelacji EPS-Sterna.
W brazylijskim mieście Rio de Janeiro, na wschodzie kraju, zanotowano w poniedziałek 44-stopniowe upały, największe w ciągu ostatniej dekady - podał państwowy instytut meteorologiczny Inmet.
Naukowcy twierdzą, że obecne w powietrzu cząstki mikroplastiku sprzyjają kondensacji wody i powstawaniu chmur. To z kolei ma niebagatelny, choć obecnie trudny do zrozumienia wpływ na pogodę i klimat.