Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził w środę lekcję fizyki z kosmosu. W transmisji na żywo z orbity 400 km nad Ziemią wzięło udział kilkuset uczniów szkół ponadpodstawowych. Polski astronauta przeprowadził trzy eksperymenty i odpowiadał na pytania uczniów. "Ziemia jest niesamowicie piękna" - powiedział.

  • Łódź, 28.06.2025. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Bartosz Domaszewicz (P), wiceprzewodnicząca Rady Paulina Setnik (C) oraz radny miejski Tomasz Kacprzak (L) podczas konferencji prasowej w EC 1 w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi, 28 bm. Konferencja dotyczyła rozpoczęcia procedury nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi urodzonemu w tym mieście Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu. (jm) PAP/Marian Zubrzycki
    Ludzie

    Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie honorowym obywatelem Łodzi? Jest jeden, kosmiczny problem

    Samorząd Łodzi rozpoczął procedurę nadania honorowego obywatelstwa Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu. Jest jednak jeden "kosmiczny" problem. Uhonorowany musi wyrazić pisemną zgodę, a na stacji kosmicznej może być prozaiczny kłopot - brak kartki papieru, żeby napisać taką zgodę.

  • Fot. Adobe Stock
    Ludzie

    Łódź/ Polscy matematycy i kryptolodzy zostali patronami rond

    Wybitni matematycy i kryptolodzy, którzy odegrali kluczową rolę w złamaniu szyfrów niemieckiej maszyny Enigma podczas II wojny światowej - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - zostali patronami nowych rond w Łodzi.

  • Fot. Adobe Stock

    Uczelnie skupione w Łódzkim Partnerstwie Akademickim podpisały umowę o współpracy

    Rektorzy sześciu publicznych łódzkich uczelni skupionych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim podpisali w poniedziałek porozumienie określające zasady współpracy. Dotyczy ono m.in. organizacji wspólnych wydarzeń, realizacji projektów i wymiany praktyk.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Łódź/ Rozpoczyna się 50. festiwal piosenki studenckiej Yapa

    Po raz 50. rozpoczyna się w Łodzi festiwal piosenki studenckiej Yapa - jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Na koncertach, odbywających się od piątku do niedzieli, będzie rozbrzmiewać poezja śpiewana, piosenka turystyczna, autorska i folkowa.

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Andrzej Turowski laureatem Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

    Historyk sztuki nowoczesnej, prof. Andrzej Turowski został laureatem Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Zwycięzca jubileuszowej, 10. edycji konkursu otrzyma 70 tys. zł na dalsze badania naukowe.

  • „Hornet” — autonomiczna i bezzałogowa łódź Politechniki Gdańskiej. Fot. Bartosz Bańka/PG

    Gdańsk/ Naukowcy z PG skonstruowali autonomiczną łódź do badań dna Bałtyku

    Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali bezzałogową łódź "Hornet", która jest przeznaczona do badań dna Bałtyku oraz ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore – takich jak np. morskie farmy wiatrowe.

  • Fot. Adobe Stock

    Łódzkie uczelnie publiczne wspólnie zainaugurowały uroczyście nowy rok akademicki

    Łódzkie uczelnie publiczne wspólnie zainaugurowały w środę uroczyście rok akademicki 2024/2025. W sumie kształci się na ich ok. 60 tys. studentów. Ich rektorzy zadeklarowali dalszą międzyuczelnianą współprace w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego.

  • Źródło: Robert Wyrostkiewicz/ Pogotowie Archeologiczne

    Mazowieckie/ Znaleziono pozostałości łodzi sprzed potopu szwedzkiego

    W okolicach Łomianek Dolnych niedaleko Warszawy znaleziono pozostałości łodzi, której wiek jest szacowany na okres co najmniej potopu szwedzkiego - poinformował PAP w poniedziałek archeolog Robert Wyrostkiewicz.

  • 15.09.2024  PAP/Maciej Kulczyński

    Łódź/ Uczelnie włączają się w pomoc dla powodzian

    Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka włączyły się w pomoc dla mieszkańców zalanych przez powódź obszarów na południu kraju. Oprócz zbiórki darów, UŁ zapewni studentom i doktorantom dotkniętym kryzysem wsparcie psychologiczne oraz ma możliwość krótkoterminowego zakwaterowania.

Najpopularniejsze

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Niemcy/ Polski astronauta: mamy niesamowity ogrom pracy do wykonania, żeby wykorzystać tę misję

  • Nad misją IGNIS pracowało na świecie około tysiąca osób

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalczycy i Hiszpanie opracowali pierwszą w historii mapę populacji królika dzikiego

  • Implant może ratować pacjentów z cukrzycą przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi

  • Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

Naukowcy, prowadzący swoje eksperymenty w ramach misji IGNIS, z ekscytacją czekają na możliwość analizy danych, zebranych przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Część z nich czeka też na termin spotkania z polskim astronautą, aby przeprowadzić testy naziemne z jego udziałem.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera