W Sztokholmie we wtorek tegoroczni laureaci Nagród Nobla w pięciu dziedzinach otrzymali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz kaligrafowane dyplomy. Gościem specjalnym ceremonii była polska noblistka Olga Tokarczuk.
Tegoroczni nobliści rozpoczęli w piątek Tydzień Noblowski w Sztokholmie od wizyty w Muzeum Nagrody Nobla, do którego zbiorów przekazali osobiste pamiątki. Kolekcja wzbogaciła się m.in. o czarkę, maskę oraz kij narciarski.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat instytucji i ich wpływu na dobrobyt - ogłosił w poniedziałek komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
Nie w Płocku, a w Kuczborku urodził się John Joseph Hopfield, ojciec amerykańskiego naukowca Johna Josepha Hopfielda, jednego z dwóch tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - podała płocka kuria diecezjalna, prostując swą wcześniejszą informację.
Amerykański fizyk John Joseph Hopfield, który został jednym z dwóch tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, jest synem urodzonego w Płocku Johna Josepha Hopfielda, czyli Józefa Chmielewskiego - podała płocka kuria. W Archiwum Diecezjalnym odkryto metrykę chrztu Józefa z 1891 r.
Sto lat badań doświadczalnych nad strukturami białek umożliwiło nakarmienie sztucznej inteligencji wartościowymi danymi. Ale naukowcy muszą stale weryfikować wyniki wygenerowane przez sztuczna inteligencję – powiedziała dr Maria Górna, biolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując wyniki Nagrody Nobla z chemii.
Tegoroczni nobliści z chemii opracowali programy komputerowe do przetwarzania danych o strukturach białek. Nagroda ta łączy się więc - tak jak wtorkowy Nobel z fizyki - z tematem sztucznej inteligencji. Tym razem prace noblistów pomagają w odtwarzaniu struktury dużych cząsteczek biochemicznych - podsumował prof. Janusz Bujnicki.
Prace noblistów z chemii to rewolucja, dzięki której badacze są w stanie szybciej poznać strukturę białka, a przez to przyspieszyć prace nad nowymi lekami. To też oszczędność aparatury, pracy ludzkiej, zwierząt doświadczalnych i środowiska - ocenił w rozmowie z PAP prof. Adam Liwo z Uniwersytetu Gdańskiego.
Tegoroczny Nobel z chemii to nagroda za kolejny przełom, za wyjście poza granice ludzkiej wyobraźni - skomentowała dla PAP fizyczka i chemiczka z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Joanna Sułkowska.
Twórcy nowych narzędzi do badania białek zostali laureatami Nagrody Nobla z chemii. David Baker, Demis Hassabis i John M. Jumper dali nauce metody obliczeniowe do projektowania i przewidywania trójwymiarowej struktury białek.