dokumenty | Nauka w Polsce
Olsztyn, 23.12.2020. Listy ze zbiorów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej odnowione dzięki grantowi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych podczas prezentacji w siedzibie Archiwum w Olsztynie (jm) PAP/Tomasz Waszczuk

Dyplomy pergaminowe z Archiwum Archidiecezji Warmińskiej poddano konserwacji

34 pergaminowe dyplomy, sporządzane na wyjątkowe okazje a pochodzące ze zbiorów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej zostały poddane konserwacji. Najstarszy odnowiony dokument pochodzi z 1301 roku i dotyczy nadania ziemi. Prace zostały dofinansowane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

  •  Wilno, Litwa, 03.08.2020. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek (P) i minister edukacji i nauki Litwy Algirdas Monkevicius (L) podczas konferencji prasowej, 3 bm. w Wilnie.  Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Litwa i Polska podpisały umowę o wzajemnym uznawaniu dokumentów w szkolnictwie wyższym

    Ministrowie resortów szkolnictwa wyższego Polski i Litwy, Wojciech Murdzek i Aigirgas Monkeviczius podpisali w poniedziałek w Wilnie umowę o wzajemnym uznawaniu dokumentów m.in. uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawaniu tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuk.

  • Fot. Fotolia

    Ministerstwo nauki wdroży elektroniczne zarządzanie dokumentami

    Ministerstwo nauki wdroży opracowany w Białymstoku przez informatyków z urzędu wojewody elektroniczny system zarządzania dokumentami. Minister Barbara Kudrycka i wojewoda podlaski Maciej Żywno podpisali w piątek w Białymstoku porozumienie w tej sprawie.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Nowy rektor UJ prof. Piotr Jedynak: chcemy być jak najlepszym uniwersytetem badawczym

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.