Uczelnie i instytucje

Ministerstwo nauki wdroży elektroniczne zarządzanie dokumentami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ministerstwo nauki wdroży opracowany w Białymstoku przez informatyków z urzędu wojewody elektroniczny system zarządzania dokumentami. Minister Barbara Kudrycka i wojewoda podlaski Maciej Żywno podpisali w piątek w Białymstoku porozumienie w tej sprawie.

System o nazwie EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami) jest autorskim programem do zarządzania dokumentacją w administracji, opracowanym przez zespół informatyków i specjalistów od administracji z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podlaski urząd był pionierem w tym zakresie w Polsce.

Program wdraża obecnie 13 urzędów wojewódzkich w kraju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie pierwszym resortem, który zacznie z tego korzystać - poinformowali na wspólnej konferencji prasowej minister nauki prof. Barbara Kudrycka i wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Wojewoda podkreślał, że system pozwala szybciej i skuteczniej zarządzać urzędem wojewódzkim, obsługiwać klientów, a jednocześnie przynosi oszczędności. Podlaski Urząd Wojewódzki udostępnia system wszystkim jednostkom publicznym bezpłatnie. Urzędy chętnie z niego korzystają, jest bardzo dobrze oceniany - mówił Żywno.

Minister Kudrycka podkreśliła, że nie było dotychczas gotowego systemu, który w pełny sposób zapewniałby w formie elektronicznej obieg wszystkich spraw w danym urzędzie. "Wierzę, że naszym śladem pójdą kolejne ministerstwa. Wszystkim nam zależy na tym, aby sprawy naszych klientów, obywateli były załatwiane w sposób szybszy, bardziej skuteczny. Jestem przekonana, że ten program pozwala na to" - oceniła. Gratulowała autorom systemu, podkreśliła, że jest dumna z tego, iż powstał w regionie, z którego ona pochodzi.

Wojewoda Maciej Żywno zastrzegł, że system z pewnością będzie wymagał rozwijania i dostosowywania do nowych wyzwań, np. wzbogacenia o moduł kadrowo-płacowy. Kudrycka zapewniła, że resort nauki wspomoże ten rozwój. Nie chodzi jednak o finanse, lecz o doradztwo i konsultacje specjalistów z jednostek podległych ministerstwu, np. z NASK czy Ośrodka Przetwarzania Informacji, a także o pomoc w wykonaniu zaawansowanych prac, których nie mógłby wykonać zespół w Białymstoku.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ hes/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera