Zanieczyszczone powietrze zaciemnia umysł

Już krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi (PM) może zmniejszać zdolność do interpretowania emocji lub skupienia się na wykonywaniu zadania, a co za tym idzie- utrudniać wykonywanie codziennych czynności – informuje pismo „Nature Communications”.

  • Palisz śmieci? Przestań. Paląc śmieci produkujesz 4-nitrokatechol i lewoglukozan, które zaburzają błony biologiczne i wnikają do komórek płuc powodując ich obumieranie- naszej pierwszej linii obrony przed związkami lotnymi. Zdjęcie powstało dzięki uprzejmości Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Fot. Grzegorz Krzyżewski
    Zdrowie

    Badacze PAN: badanie jakości powietrza powinno uwzględniać markery spalania biomasy

    Produkty spalania biomasy są silnie toksyczne dla komórek płuc, dlatego pomiary jakości powietrza w Polsce i innych krajach UE powinny uwzględniać monitorowanie stężeń kluczowych markerów spalania biomasy w pyle zawieszonym – oceniają naukowcy PAN na podstawie wyników swoich badań.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Kielce/ Naukowcy z UJK będą badać zanieczyszczenia powietrza związane z budową elektrowni atomowej

    Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach przy pomocy mobilnego laboratorium będą badać zanieczyszczenia powietrza związane z budową w Polsce pierwszej elektrowni atomowej.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

    Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z IGF PAN.

  • 24.10.2023 PAP/Łukasz Gągulski
    Zdrowie

    Dr Dąbrowiecki: gdy zanieczyszczenia powietrza wyczuwamy węchem, znaczy, że jest bardzo źle

    W wielu rejonach kraju jesteśmy narażeni na znaczne, czasami nawet kilkudziesięciokrotne przekroczenia górnej granicy normy poziomu zanieczyszczeń powietrza. Gdy wyczuwamy je węchem, to znaczy, że jest już bardzo źle - ostrzega dr Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z PAP.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Zanieczyszczone powietrze związane z większym ryzykiem depresji

    Naukowcy z chińskiego Harbin Medical University oraz z Cranfield University przestrzegają przed kolejnym skutkiem ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza. Okazuje się, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie jest związane z podwyższonym ryzykiem depresji.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Rybnik uczestniczy w badaniach wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców

    Rybnik bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym MISTRAL, który analizuje wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie mieszkańców. Projekt, finansowany przez Unię Europejską, ma na celu opracowanie narzędzi do analizowania zależności między powietrzem, stylem życia i zdrowiem.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

    W Polsce około połowa pyłu zawieszonego w powietrzu pochodzi ze spalania paliw stałych przy indywidualnym ogrzewaniu budynków. Chociaż jakość powietrza w Europie znacznie się w ostatnich dekadach poprawiła, to w wielu miejscach ciągle jeszcze przekracza normy - tłumaczy dr inż. Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA
    Świat

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

    Pendżab, najgęściej zaludniona prowincja Pakistanu, przedłużyła zamknięcie szkół o kolejny tydzień z powodu rekordowego zanieczyszczenia powietrza.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

    Smog i zła jakość powietrza to nie to samo. Sytuacje smogowe to wysokie stężenia zanieczyszczeń trwające relatywnie krótko. Choć negatywnie wpływają one na zdrowie, to znacznie większe znaczenie mają zanieczyszczenie powietrza, bo mają wpływ długotrwaly, codzienny - tłumaczy dr Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Lekarz trycholog: mamy dwa nowe obiecujące leki przeciwko łysieniu

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Nadaktywne neurony objawem starzenia się nicienia

  • Zmiany klimatyczne zagrażają globalnej produkcji kakao

  • Przyjmowanie witaminy E w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko alergii na orzeszki ziemne u dzieci

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera