USA/ Prawie połowa Amerykanów oddycha powietrzem o niebezpiecznym stężeniu zanieczyszczeń

EPA/ETIENNE LAURENT 14.08.2019
EPA/ETIENNE LAURENT 14.08.2019

Niemal połowa ludności Stanów Zjednoczonych (46 proc.) mieszka na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń. W porównaniu z ubiegłym rokiem to wzrost o 25 mln osób.

Alarmujący obraz jakości powietrza przedstawia amerykańskie Stowarzyszenie ds. Schorzeń Płuc (ALAS). Raport tej organizacji uwzględnia trzy kategorie zanieczyszczeń: krótkotrwałe zanieczyszczenie cząstkami stałymi, całoroczne zanieczyszczenie cząstkami stałymi oraz zanieczyszczenie ozonem. Po raz szósty z rzędu za najbardziej zanieczyszczone miasto w USA uznano Bakersfield w Kalifornii.

W niechlubnym gronie znalazły się też inne miasta tego stanu, w tym Los Angeles i San Francisco, a także aglomeracje Eugene-Springfield w stanie Oregon, Houston-Pasadena w Teksasie oraz Cleveland-Akron-Canton w Ohio.

Choć zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się o 78 proc. od uchwalenia ustawy o czystym powietrzu (Clean Air Act) z 1970 roku, w ostatnich latach nastąpił wyraźny ponowny wzrost poziomu szkodliwych substancji.

Stacja CBS News zwróciła uwagę, że zmiany klimatyczne nasilają zjawiska takie jak ekstremalne upały, pożary lasów i susze. Rozległe pożary w Kanadzie w 2023 roku mocno wpłynęły na jakość powietrza, szczególnie w stanach na północnym wschodzie USA. Problem niegdyś dotykający głównie zachodu kraju obecnie rozprzestrzenia się na wschód.

Rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) niedawno ogłosiła plan wycofania się z ponad 30 zasad i przepisów dotyczących norm jakości powietrza oraz ograniczeń emisji pojazdów.

Szef EPA Lee Zeldin, mianowany w styczniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa, twierdzi, że deregulacja przyniesie korzyści amerykańskim rodzinom i pozytywnie wpłynie na produkcję energii. Amerykańskie Stowarzyszenie Pulmonologiczne ostrzegło jednak, że zmiany te mogą zaprzepaścić dziesięciolecia postępów.

Zanieczyszczenie powietrza wiąże się z wieloma poważnymi schorzeniami: astmą, zawałami serca, udarami, nowotworem płuc oraz upośledzeniem funkcji poznawczych. Z powodu zanieczyszczonego powietrza w nieproporcjonalnie dużym stopniu cierpią osoby czarnoskóre, bo obiekty emitujące zanieczyszczenia były długo lokowane na obszarach zamieszkanych przez ekonomicznie zmarginalizowane społeczności.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: Blaknięcie korali objęło rekordowe 84 proc. światowych raf

  • 24.04.2025.  EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera