Fot. Adobe Stock

Raport: udział studentek na uczelniach technicznych w 2024 r. sięga 32,6 proc.

Udział studentek na uczelniach technicznych w 2024 r. wyniósł 32,6 proc. W latach 2019-2024 liczba kobiet studiujących na kierunkach z obszaru informatyki wzrosła o 40,6 proc. - wynika z raportu Kobiety na politechnikach.

  • Fot. materiały prasowe PK
    Wydarzenia

    Kraków/ Reprezentacje uczelni technicznych rywalizują w regatach betonowych kajaków

    14 zespołów z 11 uczelni technicznych z pięciu krajów uczestniczy w pierwszych w Polsce regatach betonowych kajaków – Kraków Concrete Canoe Challenge. Międzynarodowe zawody zorganizowała Politechnika Krakowska z okazji jubileuszu swojego 80-lecia.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: na uczelniach technicznych jest 33 proc. kobiet

    Liczba kobiet studiujących na kierunkach inżynieryjnych i technicznych w Polsce powoli wzrasta, ale nierównowaga płci wciąż jest wyraźna – wynika z opublikowanego w środę raportu "Kobiety na politechnikach". Na uczelniach technicznych kobiety stanowią 33 proc. studiujących.

  • Fot. Adobe Stock

    Sześć polskich uczelni technicznych w najnowszym rankingu Listy Szanghajskiej

    W tegorocznej edycji Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects w zestawieniu inżynierii mechanicznej i nauki o pomiarach znalazło się sześć polskich uczelni; wśród nich najwyższe miejsca zajęły Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza.

  • 28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. PAP/Marian Zubrzycki
    Ludzie

    Rektor PŁ prof. Jóźwik nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

    Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). W nowej kadencji, obok kwestii finansowania nauki, zamierza zadbać o wzmocnienie wsparcia dla młodych naukowców.

  • N/z prof. Jacek Kucharski

    Prof. Kucharski członkiem Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych

    Reprezentantem Polski w europejskiej sieci akredytującej programy kształcenia na uczelniach technicznych został prof. Jacek Kucharski z Politechniki Łódzkiej - informuje uczelnia. Zastąpi on kończącego kadencję w prof. Bohdana Macukowa z Politechniki Warszawskiej.

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: na publicznych uczelniach technicznych kobiety stanowią 35 proc. studentów

    Udział kobiet na technicznych uczelniach publicznych wynosi 35 proc., ale to mężczyźni mają przewagę liczebną na kierunkach związanych z techniką i technologią. Szansą na większą obecność kobiet w nowych technologiach może być połączenie dyscyplin, jak w przypadku popularnej inżynierii biomedycznej – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach” Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Ośrodka Przetwarzania Informacji-Państwowego Instytutu Badawczego.

  • Środowisko uczelni technicznych nagrodziło inicjatywy samorządów studenckich

    Rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Warszawskiej, samorządy studenckie m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Gdańskiej i Łódzkiej to niektórzy laureaci nagrodzeni podczas Gali Środowiska Uczelni Technicznych.

  • Fot. Fotolia

    "Babski dzień" na uczelniach technicznych - 7 kwietnia

    Spotkania ze studentkami i wykładowczyniami, warsztaty twórcze, wizyty w laboratoriach i "tajnych" miejscach poszczególnych wydziałów przygotowały uczelnie techniczne w ramach Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn, który odbędzie się 7 kwietnia.

  • Na zdjęciu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Radek Pietruszka 03.11.2015

    Gowin: celem rządu jest reindustrializacja Polski w oparciu o polską naukę

    Powołanie Rady ds. Innowacyjności oraz opracowanie „Paktu dla nauk technicznych” – te m.in. działania uściślające współpracę nauki i biznesu w celu reindustrializacji Polski zapowiedział w poniedziałek w Gdyni wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera