08.04.2015 PAP/Maciej Kulczyński

Wrocław/ Ciepło z serwerów Politechniki Wrocławskiej trafi do sieci ciepłowniczej

Ciepło z serwerowni Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego będzie wykorzystywane we wrocławskiej sieci grzewczej. Politechnika Wrocławska i spółka Kogeneracja rozpoczęły w tej sprawie współpracę. Chodzi o zagospodarowanie ciepła, które jest efektem ubocznym działania serwerowni.

  • Fot. materiały prasowe

    Trzy nowe kierunku na Politechnice Wrocławskiej

    Bezpieczeństwo i higiena pracy, mechatroniczne systemy automatyki oraz zarządzanie infrastrukturą i środowiskiem to trzy nowe kierunki Politechniki Wrocławskiej. W poniedziałek wystartowała rekrutacja na uczelnię, w tym roku Politechnika Wrocławska przyjmie w swoje mury ponad 7,2 tys. nowych studentów.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska
    Technologia

    Wrocław/ Naukowcy z PWr opracowują kamizelki i hełmy balistyczne dla psów służbowych

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowują rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo psów służbowych. Obok kamizelek ochronnych, które projektują dla czworonogów, rozpoczęli opracowanie specjalistycznych hełmów dla zwierząt wykorzystywanych m.in. w ratownictwie i wojsku.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Politechnika Wrocławska będzie kształcić specjalistów ds. infrastruktury technicznej uzdrowisk

    Politechnika Wrocławska otwiera pierwszy w Polsce kierunek, na którym będą kształceni specjaliści ds. infrastruktury technicznej uzdrowisk i sanatoriów. Studia z tego zakresu będą prowadzone w filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze, gdzie znajduje się Uzdrowisko Cieplice.

  • Fot. materiały prasowe
    Zdrowie

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracują biomateriały do leczenia stawów

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, innych polskich uczelni oraz ośrodków w Słowenii i Kanadzie opracują biomateriały do regeneracji chrząstek i kości. Projekt REGENESIS o wartości ponad 1,4 mln euro współfinasowany jest przez NCBR oraz kanadyjskiej i słoweńskie instytucje.

  • Wrocław, 25.04.2026. Międzynarodowe zawody robotów Robotic Arena na Politechnice Wrocławskiej. W XVII edycji zawodów bierze udział blisko 300 robotów, rywalizujących w 17 konkurencjach. PAP/Maciej Kulczyński
    Student

    Walki robotów na Politechnice Wrocławskiej

    Walki robotów, wyścigi oraz rywalizacje w innych konkurencjach można obejrzeć w sobotę na Politechnice Wrocławskiej, gdzie odbywają się zawody XVII edycji Robotic Arena. W kilkunastu kategoriach startują konstruktorzy z Polski, krajów europejskich, ale też z Chin czy Malezji.

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Naukowcy z PWr zaangażują się w projekty Europejskiego Funduszu Obronnego

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wezmą udział w dwóch projektach finansowanych przez Europejski Fundusz Obronny (EDF). Będą zajmować się m.in. tworzeniem bezzałogowego statku powietrznego do transportu ładunków. W liczbie przyznanych grantów wrocławska uczelnia osiągnęła drugi wynik w kraju.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska
    Technologia

    Wrocław/ Naukowcy zbadają możliwość pozyskiwania surowców z solanki

    Naukowcy Politechniki Wrocławskiej zbadają możliwość pozyskiwania surowców z solanki - odpadu odsalania wody. Uczelnia została właśnie liderem projektu w konkursie EIC Pathfinder Challenges 2025. Jego budżet to blisko 4 mln euro, z czego 780 tys. euro trafi na badania we wrocławskich laboratoriach.

  • 20.04.2024 PAP/Maciej Kulczyński
    Wydarzenia

    Robotic Arena, czyli rywalizacje robotów na Politechnice Wrocławskiej

    Około 300 robotów, które zostały skonstruowane przez pasjonatów robotyki, zostanie wystawionych w zawodach XVII edycji Robotic Arena, które 25 kwietnia obędą się na Politechnice Wrocławskiej. W kilkunastu konkurencjach wystartują konstruktorzy z Polski, krajów europejskich, ale też z Chin czy Malezji.

  • Fot. materiały prasowe
    Technologia

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad technologią druku 3D z metalu w warunkach kosmicznych

    Grupa naukowców z Politechniki Wrocławskiej uczestniczy w międzynarodowym konsorcjum, które pracuje nad technologią druku 3D z metalu w warunkach kosmicznych. W efekcie ma powstać rozwiązanie umożliwiające na przykład produkcję części zamiennych na orbicie.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera