Adobe Stock

Najintensywniejszy letni rój spadających gwiazd już aktywny

Na niebie można już obserwować meteory z roju Perseidów. Powoli zbliża się ich maksimum, przypadające na 12 sierpnia. W Polsce zorganizowanych zostanie wtedy wiele pikników astronomicznych.

  • Ogród Botaniczny w Łodzi (mr) PAP/Roman Zawistowski
    Popularyzacja

    Łódź/ W poniedziałek wspólne oglądanie spadających gwiazd w ogrodzie botanicznym

    W poniedziałek astronomowie spodziewają się maksimum roju meteorów Perseidy. W Łodzi spadające gwiazdy będzie można oglądać wspólnie w ogrodzie botanicznym. Przy okazji podziwiania zjawiska na niebie będzie można poznać też kosmiczne ciekawostki.

  • 13.08.2021 PAP/Darek Delmanowicz
    Kosmos

    W poniedziałek maksimum roju Perseidów

    W poniedziałek astronomowie spodziewają się maksimum Perseidów - letniego roju meteorów. Przy sprzyjających warunkach można wówczas dostrzec kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny. Wiele placówek organizuje obserwacje "spadających gwiazd".

  • 13.08.2023  EPA/Peter Komka
    Kosmos

    Śląskie/ Noce Perseidów przed Planetarium Śląskim i pod Kopcem Wyzwolenia

    Noce Perseidów zaplanowano przed Planetarium Śląskim w Chorzowie i pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Wspólne oglądanie „spadających gwiazd” odbędzie się w poniedziałek (12 sierpnia 2024 r.).

  • 14.08..2023  EPA/CHRISTIAN BRUNA
    Kosmos

    Nadchodzą noce spadających gwiazd

    Przed połową sierpnia nastąpi maksimum roju meteorów Perseidy. Tym samym będziemy mogli podziwiać noce spadających gwiazd, jak popularnie nazywa się ten letni okres ze wzmożoną aktywnością meteorów. Natomiast już 31 lipca swoje maksimum będzie miał rój Akwarydów.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Już dziś maksimum roju Perseidów; wiele ośrodków organizuje noc "spadających gwiazd"

    W nocy z soboty na niedzielę wypada maksimum roju Perseidów, najwięcej "spadających gwiazd" będzie można zobaczyć nad ranem. Zdaniem dr. Kamila Deresza z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zapowiadają się dobre warunki do obserwacji "deszczu meteorów".

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Noc Perseidów w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

    Późnym wieczorem w sobotę 12 sierpnia łódzki Ogród Botaniczny zaprasza na wspólne oglądanie deszczu meteorów podczas Nocy Perseidów. Jeśli pogoda dopisze, można będzie podziwiać nawet 120 rozbłysków na godzinę.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Ekspert: będą dobre warunki do obserwacji roju Perseidów

    Zapowiadają się dobre warunki do obserwacji Perseidów - powiedział PAP dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Maksimum "deszczu meteorów" przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia.

  • Materiały prasowe, fot. Dawid Linkowski
    Popularyzacja

    Nocne Podglądanie Wszechświata w Hewelianum

    Obserwacje nieba i bezpłatne atrakcje astronomiczne czekają na uczestników Nocnego Podglądania Wszechświata w gdańskim Hewelianum. Ta okazja do obserwacji nieba zaplanowana jest na piątek 11 sierpnia.

  • Morskie Oko, Tatry. PAP/Grzegorz Momot 13.08.2021
    Kosmos

    W sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie "noc spadających gwiazd"

    Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli "noc spadających gwiazd". W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Historyczne rekordy i sterowanie pogodą, czyli dezinformacja w związku w upałami

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera