Śląskie/ Noce Perseidów przed Planetarium Śląskim i pod Kopcem Wyzwolenia

13.08.2023  EPA/Peter Komka
13.08.2023 EPA/Peter Komka

Noce Perseidów zaplanowano przed Planetarium Śląskim w Chorzowie i pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Wspólne oglądanie „spadających gwiazd” odbędzie się w poniedziałek (12 sierpnia 2024 r.).

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, który co roku latem przecina ziemską orbitę. Popularnie nazywa się je "spadającymi gwiazdami". W rzeczywistości to drobinki kosmicznej materii, które jonizują wpadając w ziemską atmosferę. Przy sprzyjających warunkach w ciągu godziny można zaobserwować ich na niebie nawet około stu.

„Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tuttle, która odwiedza okolice Ziemi co 133 lata. Po każdych takich odwiedzinach kometa pozostawia po sobie drobiny kosmicznej materii, które wpadają potem w ziemską atmosferę i jonizują, zostawiają przepiękne świetlne smugi” – wyjaśnił rzecznik Planetarium Śląskiego Jarosław Juszkiewicz.

Kumulacja Perseidów następuje w nocy z 12 na 13 sierpnia. W związku z tym wówczas Planetarium Śląskie i Urząd Miasta Piekary Śląskie zapraszają na wspólne oglądanie „spadających gwiazd”.

Przed Planetarium Śląskim w Chorzowie Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 21.00 w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. Komentować obserwacje będzie astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka. W przerwach występować będzie zespół „Albo i Nie”.

Natomiast pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 20.00. Zaprezentuje się na niej m.in. astrofotograf Bartosz Wojczyński oraz kierownik Obserwatorium Astronomicznego Planetarium Śląskiego Krzysztof Dwornik. Do godz. 23.00 za darmo będzie można zobaczyć Mobilne Planetarium.

Wstęp na oba wydarzenia będzie darmowy.(PAP)

pato/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Firma AROBS Polska weźmie udział w misji usuwania kosmicznych śmieci

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie firmy podpisały porozumienie ws. współpracy dot. satelitarnej obserwacji Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera