Fot. Adobe Stock

Łódzkie/ Naukowcy z UŁ: Straciliśmy bociana Florentino; mamy nowe gniazdo pod obserwacją

Po 6 latach podglądania bociana czarnego Florentino naukowcy z UŁ są pewni, że skoro do końca kwietnia samiec nie wrócił do gniazda - coś musiało mu się przydarzyć podczas zimowania lub migracji. Razem z leśnikami z RDLP w Łodzi uruchomili transmisję z innego gniazda. Para bocianów ma tam już 5 jaj.

  • 2007.10.15 PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Prawo nie nadąża za nauką - w Polsce można polować na coraz rzadszy gatunek gęsi

    W Polsce można legalnie polować na gęś zbożową, mimo że liczebność tego gatunku spada. Obowiązujące przepisy nie nadążają za aktualną wiedzą naukową. Dodatkowym problemem jest to, że myśliwi nie są w stanie odróżnić jej od innych, podobnych ptaków, co sami przyznają - powiedział ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr Marcin Tobółka.

  • Fot. materiały prasowe UPP
    Życie

    Poznań/ Naukowcy założyli bocianom plecaki z kamerami

    Dzięki wyposażeniu bocianów w plecaki z miniaturowymi kamerami naukowcy uzyskali bezpośredni zapis ich podróży przez świat. Jak poinformował w środę Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), ma to być jedno z najbardziej zaawansowanych badań migracji ptaków w Europie.

  • Gniazdo sikor modrych z jajami. Fot. Jerzy Bańbura
    Życie

    Miejskie modraszki wyściełają gniazda niedopałkami, by chronić pisklęta przed pasożytami

    Sikory modre zbierają niedopałki papierosów i wykładają nimi swoje gniazda, by chronić pisklęta przed pasożytami i zwiększać ich szanse na przeżycie - potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

  • Dzwoniec zwyczajny. (Chloris chloris). Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ornitolog: ptaki mają dialekty, romanse i sąsiedzkie kłótnie

    Wiosną ptaki prowadzą intensywne życie towarzyskie i rodzinne, a śpiew jest jego najbardziej słyszalną częścią – powiedział PAP ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Cezary Mitrus.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Ornitolożka: ptaki nawet przez 10 dni odczuwają stres po sylwestrowych fajerwerkach

    Ptaki nawet przez 10 dni odczuwają stres po sylwestrowych fajerwerkach - powiedziała PAP ornitolożka Karolina Skorb, prezes Stowarzyszenia Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Jak dodała, nagłe eksplozje i intensywne błyski światła są dla ptaków wyjątkowo silnym bodźcem, na który reagują gwałtowną paniką.

  • 12.01.2024. Bogatka zwyczajna (Parus major). PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Ornitolog: rozpoczyna się najtrudniejszy czas dla ptaków; muszą pilnować wagi co do grama

    Nadchodzące dwa miesiące to statystycznie najmroźniejszy i najbardziej krytyczny czas dla ptaków. Aby nie zamarznąć, muszą jeść dużo, ale jednocześnie na tyle mało, by zachować lekkość i nie stać się łatwym łupem dla drapieżników. Każdy gram tłuszczu ma znaczenie – tłumaczy ornitolog dr hab. Konrad Leniowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Szef "Akcji Bałtyk": przez 65 lat zaobrączkowaliśmy 2 mln ptaków

    Kierownik Programu Badania i Monitoringu Ptaków Wędrownych „Akcja Bałtycka” dr Jarosław K. Nowakowski poinformował PAP, że w ciągu 65 lat działalności organizacji ornitolodzy zaobrączkowali blisko 2 mln ptaków. Większość z nich została dokładnie zmierzona.

  • Fot. A. Arct
    Życie

    Kraków/ Polscy i szwedzcy badacze od ponad 40 lat monitorują populację muchołówki białoszyjej

    Jeden z najdłużej prowadzonych programów monitoringu ptaków w Europie realizowany jest przez badaczy z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji. Od ponad 40 lat monitorują oni populację muchołówki białoszyjej na Gotlandii.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Portugalia/ W popularnej wśród turystów Mafrze wykluły się rzadkie ptaki

    W odwiedzanej przez tysiące turystów Mafrze, na zachodzie Portugalii, przyszły na świat dwa okazy orła południowego, rzadkiego ptaka drapieżnego. Obszar ten objęty jest monitoringiem ptaków w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera