Fot. Adobe Stock

IChF PAN: naukowcy z Centrum ICTER uprościli obrazowanie oka

Naukowcy znaleźli sposób na to, jak zobaczyć wyraźnie całą siatkówkę oka bez konieczności wykonywania wielu oddzielnych skanów. Dla pacjentów może to w przyszłości oznaczać wizytę nawet 3-5 razy krótszą niż w przypadku dzisiejszych, bardziej złożonych procedur - poinformował IChF PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Znaczący krok w hodowli modeli siatkówek

    Niemiecki zespół opracował organoid (żywy model) siatkówki z naczyniami zapewniającymi przetrwanie innym komórkom. To znaczący krok w drodze do lepszego poznania narządu wzroku i opracowania doskonalszych terapii.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Terapia komórkowa naprawiła rogówki

    Przeszczepy komórek macierzystych zdrowego oka do oka uszkodzonego pozwoliły trwale wyleczyć zniszczenia rogówek, powodujące ślepotę. Naukowcy chcą jeszcze rozwinąć metodę, tak aby można było wykorzystywać komórki od zmarłych dawców.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pierwszy przeszczep całego oka; wciąż nie ma pewności czy pacjent odzyska wzrok

    Specjaliści z Nowego Jorku po raz pierwszy na świecie przeszczepili 46-letniemu pacjentowi całe oko i część twarzy. Wciąż jednak nie ma pewności, czy pacjent odzyska wzrok - przyznają chirurdzy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Komórki wszczepione do oka mają leczyć cukrzycę

    Szwedzki zespół naukowców opracował mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę

    Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Robot wstrzykuje leki do oka dokładniej niż chirurdzy

    Robot może wykonywać zastrzyki do tylnej części gałki ocznej z większą dokładnością niż lekarz – informuje pismo „arXiv”.

  • Doktorant Piotr Węgrzyn prezentuje urządzenia badawcze wykorzystywany w centrum ICTER w pracach nad nią technologia badania oka. fot: dr Karol Karnowski.
    Technologia

    Obrazowanie oka - błyskotliwy sposób, by podejrzeć pracę fotoreceptorów

    W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany. A dzięki temu można będzie w precyzyjny sposób obrazować pracę oka i sprawdzać, czy wszystko działa prawidłowo.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Powstał atlas ludzkiej siatkówki

    Dzięki najnowszym zdobyczom mikroskopii i hodowli tzw. organoidów naukowcy precyzyjnie opisali budowę i rozwój siatkówki człowieka. Podobnymi metodami chcą badać inne tkanki i narządy, w tym mózg.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: konieczne szybsze wykrywanie zwyrodnienia plamki

    W Polsce leczymy wysiękowe zwyrodnienie plamki (nAMD) na poziomie światowym. Potrzebne jest jednak szybsze wykrywanie tej choroby i częstsze stosowanie rehabilitacji – ocenił dla PAP okulista prof. Robert Rejdak.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera