Gorzów Wielkopolski, 22.12.2017. Cieśniny duńskie widoczne przez szkło powiększające na tle mapy Europy. PAP/Lech Muszyński

Norwegia/ Wrak XVIII-wiecznego statku z bezcennym ładunkiem wciąż skrywa tajemnice

Niewiele wiadomo o znalezionym przypadkiem w cieśninie Skagerrak wraku. Choć odkryto go we wrześniu 2025 roku i część bezcennego ładunku udało się wyciągnąć na powierzchnię, badacze z Norweskiego Muzeum Morskiego nadal szukają odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące statku.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/ Największy skarb monet z epoki wikingów znaleziony w Rena

    Ponad 3 tys. srebrnych monet z lat 980–1050 znaleziono w środkowej Norwegii. To największy skarb monetarny z epoki wikingów w historii kraju – poinformowali archeolodzy. Wśród znalezisk mają być także monety z obszaru państwa pierwszych Piastów.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/Raport: przez cieplejszą wodę w Arktyce rybom może zabraknąć pokarmu

    Temperatura wody w Morzu Barentsa wzrosła miejscami o 2,5 st. C powyżej normy wieloletniej - wynika z najnowszego raportu norweskiego Instytutu Badań Morza. Naukowcy ostrzegli, że spadek zasobów planktonu może sprawić, że całe populacje ryb staną wobec ryzyka głodu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/ Za nami najgorętszy rok w historii meteorologicznych pomiarów

    Rok 2025 był najcieplejszym w historii pomiarów - podali norwescy meteorolodzy. Średnia temperatura była o 1,5 st. C wyższa od normy z 30 lat i niemal o 3 st. wyższa niż przed epoką przemysłową. Najmocniej ociepla się Arktyka - w czwartek najcieplej było na polarnym archipelagu Svalbard.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/ „Podwodne fale upałów” zagrożeniem nie tylko dla przyrody, ale i gospodarki

    Długotrwałe okresy wyjątkowo wysokiej temperatury wody morskiej stają się poważnym problemem dla Norwegii. Jak wynika z analiz Havforskningsinstituttet (Instytut Badań Morskich), latem 2025 r. morze na zachodzie kraju doświadczyło najsilniejszej od lat fali upałów, co może przełożyć się na straty w ekosystemie i gospodarce.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wielu Norwegów boi się pracy

    Ponad 100 tys. Norwegów cierpi na lęk związany z pracą – informuje „International Journal of Stress Management”. Wśród głównych czynników, które powodują lęk związany z pracą, są m.in. mobbing, konflikt między życiem zawodowym a prywatnym, a także brak autonomii w wykonywaniu zadań.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/ Rząd zakazał reklamy niezdrowej żywności, skierowanej do dzieci

    Od soboty obowiązuje wprowadzony przez norweski rząd zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów, skierowanej do dzieci i młodzieży. Co piąte dziecko w Norwegii ma nadwagę lub cierpi na otyłość.

  • Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/ Na norweskie uczelnie trafią pierwsi naukowcy sprowadzeni z USA

    Rząd w Oslo przeznaczył 300 mln koron (około 100 mln złotych) na program sprowadzania naukowców, którzy po reformie migracyjnej Donalda Trumpa nie mogą kontynuować swoich badań w USA. W weekend opublikowana została lista uczelni, reprezentowanych przez pierwszych naukowców przenoszących się do Norwegii.

  • 30.05.2025 EPA/Isar Aerospace
    Świat

    Norwegia/ Historyczny start komercyjnej europejskiej rakiety z kosmodromu na północy kraju

    W niedzielę o 12.30 z centrum lotów kosmicznych Andoeya na północy Norwegii została wystrzelona rakieta Spectrum - pierwsza w historii kosmodromu komercyjna rakieta zbudowana w Europie. Po około 20 sekundach lotu silniki przestały pracować i zgodnie z planem kadłub spadł na ziemię.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Norwegia/ Z kosmodromu za kołem podbiegunowym będą startować amerykańskie rakiety

    Centrum lotów kosmicznych Andoeya, na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera