25.09.2024 PAP/Jakub Kaczmarczyk

Badania: nawet małe dzieci mogą spożywać jajka, zmniejsza to ryzyko alergii

Wprowadzenie jajek do jadłospisu dzieci powyżej szóstego miesiąca życia nie zwiększa, lecz wręcz odwrotnie – zmniejsza u nich ryzyko alergii. Z najnowszych badań przeprowadzonych w Australii wynika, że bezpiecznie mogą je spożywać nawet maluchy, w których rodzinach występują alergie.

  • 05.04.2026 PAP/Darek Delmanowicz
    Świat

    Spożywanie jaj powiązane z mniejszym ryzykiem alzheimera

    Według naukowców z Loma Linda University Health (USA), spożywanie jaj wiąże się z niższym ryzykiem zdiagnozowania choroby Alzheimera u osób w wieku 65 lat i starszych. Jedzenie jednego jajka dziennie przez co najmniej pięć dni w tygodniu zmniejsza ryzyko alzheimera nawet o 27 proc.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Naukowa metoda idealnego gotowania jajek

    Metoda „okresowego gotowania” (periodic cooking) jest czasochłonna, ale pozwala idealnie ugotować jajko – twierdzą włoscy naukowcy na łamach „Nature Communications Engineering”.

  • Fot. Adobe Stock

    SGGW: jajka lepiej malować naturalnymi barwnikami

    Wielkanocną tradycją jest dekorowanie i barwienie jajek. Część dostępnych w sklepie barwników zawiera niekorzystne dla zdrowia substancje chemiczne. Do malowania jaj lepiej używać naturalnych barwników - zauważają naukowcy z warszawskiej SGGW.

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
    Zdrowie

    Ekspert: osoby zdrowe mogą jeść 12 jaj na tydzień

    Osoby zdrowe, bez problemów z cholesterolem, według wskazań WHO mogą jeść 12 jaj na tydzień. Dietetycy mówią wręcz, że jeszcze więcej: dwa dziennie - przekazał PAP prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  • Adobe Stock
    Świat

    Badacze: transgeniczne jaja wydają się bezpieczne

    Japońscy naukowcy opracowali zmienione genetycznie jaja pozbawione ważnego alergenu. Według najnowszego badania wydają się one bezpieczne dla zdrowia.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Prof. Trziszka: Jajo jest najdoskonalszym wytworem natury

    Jajo jest najdoskonalszym wytworem natury; ma w sobie wszystkie substancje niezbędne do stworzenia nowego, żywego organizmu – wskazuje prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak przekonuje, nie ma żadnych przeciwwskazań do zjadania jaj, a najzdrowsze są te na miękko.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Jedzenie jajek może sprzyjać zdrowiu tętnic

    Umiarkowane spożycie jaj powoduje we krwi wzrost stężenia wielu substancji chroniących układ krążenia, a spadek niekorzystnych - donoszą naukowcy z Chin. Zdrowym osobom badacze zalecają jedno jajko dziennie.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Prof. Trziszka: jajo to najdoskonalszy wytwór natury

    Nie ma w przyrodzie równie doskonałego surowca jak jajo – uważa prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ekspert technologii drobiu i jaj. Naukowiec wskazuje, że w jaju są wszystkie bioaktywne substancje niezbędne do stworzenia życia.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Jaja są jednak zdrowe

    Jedzenie jaj nie sprzyja chorobom układu krążenia – pokazało roczne australijskie badanie. Nie stwarzają one większego ryzyka nawet dla osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą typu 2.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera