Natalia Banasik-Jemielniak, fot. Dariusz Jemielniak

Dr Banasik-Jemielniak: Polaków uważa się za ironistów

Polaków uważa się za ironistów, ludzi preferujących niebezpośrednie komunikaty, niedopowiedzenia, aluzje… Preferencję do niebezpośredniości mogła w nas wzmocnić historia – mówi w rozmowie z PAP dr Natalia Banasik-Jemielniak.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Ironia ma męską twarz? Panowie ironizują chętniej i w innym celu niż panie

    Kobiety i mężczyźni mają inne podejście do stosowania w rozmowach ironii. Mężczyźni częściej przypisują autorom ironicznych komentarzy pozytywne intencje, a kobiety – negatywne. Panom stosowanie ironii częściej kojarzy się z radością, a paniom – ze złością i smutkiem. A stąd o krok do nieporozumienia - pokazują badania psycholożek z UW.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Dziecko w świecie ironii: krytyka za maską pochwały

    Kiedy dziecko stłucze szklankę, a my skomentujemy to słowem "brawo!", używamy ironii. Ale jak taki komentarz może zrozumieć dziecko? I właściwie, w jakim wieku zaczyna się ironię zauważać? Odpowiedzi na takie pytania szuka Natalia Banasik z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Najpopularniejsze

  • fot. Kamil Niedźwiecki

    Na cmentarzysku koło Dąbrówna archeolodzy odkryli nietypowy średniowieczny pochówek

  • Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • Glukozamina może przyspieszać postęp alzheimera

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Warszawa, 18.11.2025. Wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. PAP/Marcin Obara

Zioło-Pużuk o stołówkach studenckich: uczciwie przeanalizowaliśmy potrzeby studentów

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – powiedziała PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera