Nowa Słupia/ Rozpoczynają się 55. Dymarki Świętokrzyskie

Jedna z wcześniejszych edycji festiwalu (Nowa Słupia, 11.08.2018). Pokaz wytopu żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat. PAP/Piotr Polak
Jedna z wcześniejszych edycji festiwalu (Nowa Słupia, 11.08.2018). Pokaz wytopu żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat. PAP/Piotr Polak

Wytop żelaza w ziemnych piecach zwanych dymarkami metodą sprzed dwóch tysięcy lat, walki antyczne, pokazy starożytnych rzemiosł – to część atrakcji 55. Dymarek Świętokrzyskich, które w piątek rozpoczynają się w Nowej Słupi.

Dymarki w Nowej Słupi to coroczna impreza historyczno-archeologiczna, podczas której można obserwować pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat.

Jak przekazała PAP Magdalena Spelak z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, w Nowej Słupi wydarzenie zainauguruje w piątek wieczorem korowód grup rekonstrukcyjnych, połączony z teatrem ognia - z rynku w Nowej Słupi na teren piecowiska starożytnej osady, w miejscowym Centrum Kulturowo-Archeologicznym. Tam o 21.30 rozpocznie się widowisko taneczne Kieleckiego Teatru Tańca „Barbaricum”

W sobotę i w niedzielę w tym miejscu ramach festiwalu archeologicznego będą się odbywały pokazy wytopu żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat. Badania nad starożytnym hutnictwem, które rozpoczęły się w 1955 r., wykazały, że na tym terenie w starożytności funkcjonował największy w Europie Środkowej okręg górniczo-hutniczy. Pokazy pozyskiwania żelaza zakończą się rozbiciem pieców dymarskich (zaplanowane każdego dnia ok. godz. 17.30).

Będzie można również m.in. przyglądać się pracy starożytnych rzemieślników, oglądać odnajdywane dawne żelazne wyroby, wysłuchać prelekcji historycznych.

Zaprezentowane zostaną stroje i uzbrojenie rzymskich żołnierzy oraz ludów barbarzyńskich. Pokazane będą wojskowe manewry, kawaleria epoki żelaza, inscenizacje bitew.

W ramach Dymarek będzie się odbywał także Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej, w którym wezmą udział kapele, śpiewacy, zespoły pieśni i tańca, Koła Gospodyń Wiejskich, a także malarze i rzeźbiarze oraz przedstawiciele ginących zawodów.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej dymarki.pl.

W Górach Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery działało centrum hutnicze - jedno z największych w barbarzyńskiej Europie. W ciągu 50 lat archeolodzy odkryli blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których nasi przodkowie przetopili ponad 8 tys. ton rudy. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

  • Fot. materiały prasowe

    Białystok/ Rozpoczął się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera