NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza. Swoje imię może zgłosić każda chętna osoba z całego świata.

Wysyłanie imion lub komunikatów na pokładach sond kosmicznych zaczyna być coraz popularniejsze. Przykładowo, wzorem zbierania mil w liniach lotniczych, NASA oferowała w kilku misjach marsjańskich wyrobienie wirtualnej karty pokładowej na dany lot i kolekcjonowanie kosmicznych mil, sumując trasę jaką pokonały sondy.

Tym razem można wysłać swoje imię na Europę, księżyc Jowisza, do którego w październiku 2024 roku poleci bezzałogowa sonda kosmiczna Europa Clipper. Zebrane imiona będą podpisami pod wierszem napisanym specjalnie dla tej misji kosmicznej. Będą podróżować przez miliardy kilometrów w przestrzeni kosmicznej.

Projekt zbierania podpisów pod wierszem nosi nazwę „Message in the Bottle”, czyli „Wiadomość w butelce”. Imiona otrzymane przez NASA do końca grudnia 2023 roku zostaną zapisane na mikroczipie, razem z wierszem napisanym przez Adę Limón, zatytułowanym „In Praise of Mystery: A Poem for Europa” („Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”).

Wiersz można przeczytać i usłyszeć jego recytację w wykonaniu autorki na stronie https://go.nasa.gov/MessageInABottle, na której można również zgłosić swoje imię do kosmicznej podróży.

Strona internetowa umożliwia utworzenie i pobranie pamiątki – ilustracji pokazującej nasze imię z wiadomością w butelce, z Europą i Jowiszem w tle. NASA zachęca do dzielenia się wiadomością w mediach społecznościowych, korzystając z hashtaga #SendYourName.

Sonda kosmiczna Europa Clipper jest aktualnie w trakcie budowy. Jej start zaplanowany jest na 2024 rok. Po przebyciu 2,6 miliarda kilometrów, w 2030 roku dotrze do systemu Jowisza. Będzie krążyć po orbicie wokół Jowisza i około 50 razy przeleci w pobliżu Europy, co doda do długości trasy podróży kolejne 800 tysięcy kilometrów.

Celem projektu Europa Clipper jest zbadanie przypuszczalnych podpowierzchniowych oceanów na księżycu Europa. Sonda będzie też badać pokrywę lodową i atmosferę księżyca. Obecnie w stronę Jowisza leci europejska sonda JUICE, a wokół planety krąży amerykańska sonda Juno.(PAP)

cza/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera