Szczepionki przeciw Covid - inspiracją dla terapii serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Holenderski zespół badaczy wykorzystał tłuszczowe pęcherzyki do wprowadzenia mRNA do komórek mysiego serca. Obecnie badacze pracują nad terapią, która pozwoli naprawiać ten narząd po zawale.

Część szczepionek przeciw Covid-19 działa w ten sposób, że do specjalnie wybranych komórek wprowadzane jest mRNA, zamknięte w lipidowych (lipidy to substancje obejmujące m.in. tłuszcze) nanocząstkach.

Owo mRNA niesie genetyczną informację potrzebą do produkcji wirusowego białka, które z kolei prowokuje odpowiedź układu odpornościowego.

W trakcie kongresu Frontiers in CardioVascular Biomedicine 2022, zorganizowanego przez European Society of Cardiology, badacze z Holandii zaprezentowali podobną koncepcję, lecz przeznaczoną do innego celu. W ramach opisanego na kongresie systemu nanocząstki - zamiast mRNA z instrukcją dla białka wirusa - docelowo mają zawierać instrukcje białek, wspomagających naprawę serca po zawale.

Dotychczas autorzy koncepcji sprawdzili, czy metoda ta pozwoli w ogóle wprowadzać mRNA do komórek serca.

Umieścili oni pod pełną narkozą myszy, po czym - w ramach zabiegu na otwartym sercu - do ściany lewej komory ich serca wstrzyknęli nanocząstki. Po 24 godzinach okazało się, że mRNA trafiło do komórek tego narządu.

Największe stężenie mRNA badacze wykryli jednak w komórkach wątroby i śledziony. Częściowo tego oczekiwali.

„Wysoka ekspresja w wątrobie była spodziewania. To dlatego, że wątroba metabolizuje lipidowe nanocząstki. Mimo tego stwierdzenie translacji mRNA w tkance serca jest zachęcające. Oznacza to, że lipidowe nanocząstki mogą służyć jako system dostarczania terapii opartej na mRNA” - wyjaśnia dr Clara Labonia z Uniwersytetu w Utrechcie.

„Następnym krokiem w ramach tych badań będą testy kolejnych roztworów i wybór najskuteczniejszego z nich. Potem ocenimy, czy podawanie mRNA myszom z sercami uszkodzonymi przez zawał przynosi terapeutyczny skutek” - dodaje. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera