Uczelnie i instytucje

Choinka z pustych plastikowych butelek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Źródło: http://www.uwm.edu.pl/
Źródło: http://www.uwm.edu.pl/

Choinka z pustych półtoralitrowych plastikowych butelek stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze, którzy od wielu lat ustawiają niezwykłe choinki, zwracają uwagę na ideę zero waste i apelują o dbałość o środowisko - podała uczelnia.

Niezwykła choinka stoi pod kopułą na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy. Ustawieniem takiej choinki bibliotekarze olsztyńskiego uniwersytetu chcieli wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko.

W środku każdej z butelek ustawionej w choinkowej konstrukcji umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. "Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę" - napisała uczelnia.

Nietypowe choinki w bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są ustawiane od 10 lat - po raz pierwszy w grudniu 2011 roku ustawiono choinkę z książek. W kolejnych latach budowano je z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, zużytych płyt CD, dyskietek. Każda z nich wzbudzała ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą, niektóre były inspiracją do układania nietypowych choinek przez kolejne instytucje i biblioteki.

Choinka zbudowana z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera