Ponad 100 studentów SUM wolontariuszami w szpitalach „covidowych” | Nauka w Polsce

Ponad 100 studentów SUM wolontariuszami w szpitalach „covidowych”

Fot. Fotolia

Ponad 100 studentek i studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podjęło pracę jako wolontariusze w tzw. szpitalach covidowych lub placówkach posiadających takie oddziały – poinformowała we wtorek uczelnia.

Wolontariusze rekrutują się przede wszystkim z kierunków pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Akcję rozpoczęła studentka trzeciego roku pielęgniarstwa Kaja Witkowska-Torz, która – obserwując problemy szpitali borykających się z brakami personelu – rozpoczęła pracę jako wolontariuszka w Szpitalu Polskim im. św. Elżbiety w Katowicach.

Następnie stworzyła profil na portalu społecznościowym, grupujący studentów zainteresowanych pomocą w szpitalach. Początkowo Kaja Witkowska-Torz werbowała wolontariuszy do szpitala, w którym sama pracowała, ale liczba chętnych do pomocy studentów pielęgniarstwa – głównie II i III roku - przerosła jej oczekiwania. Poinformowała więc inne szpitale o studentach, którzy są gotowi do podjęcia wolontariatu.

Ponad 100 studentów pielęgniarstwa zdecydowało na wolontariat w wielu szpitalach województwa śląskiego oraz domach pomocy społecznej. Również studenci drugiego roku ratownictwa medycznego podjęli działania w formie wolontariatu na rzecz pacjentów chorych na COVID-19. Aktualnie pomagają w Szpitalu MSWiA w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi oraz w SPZOZ Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

"Jesteśmy dumni z naszych Studentów! Doceniamy każdą podjętą inicjatywę ze strony społeczności akademickiej w kierunku niesienia pomocy w trakcie pandemii" - podkreślają władze uczelni. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera