Szczecin/ Jacek Wróbel ponownie rektorem ZUT | Nauka w Polsce

Szczecin/ Jacek Wróbel ponownie rektorem ZUT

Fot. materiały prasowe

Dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT po raz drugi pokieruje Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie – zdecydowało w piątek uczelniane kolegium elektorów. Kadencja prof. Wróbla potrwa do 2024 r.

"O stanowisko rektora ZUT-u ubiegało się dwóch kandydatów: dr hab. inż. Witold Biedunkiewicz, prof. ZUT z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz obecny rektor dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa" – poinformował w piątek rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Mateusz Lipka.

W głosowaniu wzięło udział 95 osób ze 100 uprawnionych. 61 osób swoje głosy oddało na prof. Jacka Wróbla, natomiast 34 osoby zagłosowały na prof. Witolda Biedunkiewicza. Rektora wybierali przedstawiciele społeczności akademickiej - Uczelniane Kolegium Elektorów: nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji oraz doktoranci i studenci ZUT.

"Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wybory zostały przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz według zaleceń Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie" - zapewnił Lipka.

Wybrany ponownie rektor planuje m.in. utworzenie Campusu ICT (technologii teleinformatycznych) i budowę Akademickiego Centrum Sportu. Chce również poprawić wskaźniki rekrutacyjne, zmniejszyć liczbę kierunków studiów z 45 do 32 i dostosować je do zapotrzebowania rynku pracy. Zamierza też przygotować na wybranych wydziałach szkolenia i kursy dla studentów, po których uzyskiwaliby dodatkowe umiejętności i uprawnienia zawodowe potwierdzone certyfikatem, dyplomem czy zaświadczeniem honorowanym przez podmioty gospodarcze.

"ZUT będzie regionalnym inkubatorem myśli technologicznej i czołowym centrum nowych technologii w Polsce, które będzie służyło całemu społeczeństwu" – zapowiedział, cytowany w komunikacie rektor.

Jacek Wróbel specjalizuje się w fizjologii roślin, ekofizjologii i ekologii, oraz biochemii roślin i gleb. W dorobku naukowym ma ponad 140 opublikowanych prac, w tym 80 prac oryginalnych (ok. 25 z listy filadelfijskiej). Brał udział w 5 krajowych projektach badawczych i kierował 8 projektami w ramach badań własnych. Jest współautorem 4 skryptów dydaktycznych i promotorem ok. 60 prac dyplomowych na kierunkach: ochrona środowiska, ogrodnictwo, biotechnologia oraz rolnictwo.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.01.2020 PAP/Adam Warżawa

    Prof. Michał Markuszewski został rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarł językoznawca prof. Władysław Miodunka

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera