Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
27.01.2020 aktualizacja 27.01.2020

Opole/ Wiceminister Budzanowska zachęca rektorów do połączenia uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chcę zachęcić rektorów Uniwersytetu Opolskiego i opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej do konsolidacji lub federalizacji uczelni - powiedziała Anna Budzanowska, wiceminister nauki. Zastrzegła, że resort nie zamierza narzucać swojej woli, ale przedstawić argumenty i wysłuchać opinii środowiska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Anna Budzanowska w poniedziałek przyjechała do Opola, aby spotkać się z przedstawicielami opolskich uczelni i omówić możliwości ich dalszego rozwoju. Jak powiedziała w rozmowie z PAP, jej głównym celem jest zachęcenie władz Uniwersytetu Opolskiego (UO) i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) do wznowienia rozmów na temat konsolidacji.

Budzanowska zastrzegła, że zdaje sobie sprawę z delikatnej sytuacji wewnątrz uczelni, które przygotowują się do przyszłorocznych wyborów rektorów, jednak zapewniła, że resort nie zamierza narzucać nikomu swojej woli, a jedynie w trakcie rozmów stara się przedstawić swoje argumenty, a zarazem wysłuchać opinii środowiska naukowego.

Wiceminister podkreśliła, że dzięki połączeniu obydwu uczelni, zostanie wzmocniony potencjał uruchomionego w 2017 roku kierunku medycznego na Uniwersytecie Opolskim. Proces połączenia uczelni został przerwany w wyniku uchwały senatu PMWSZ, która to uczelnia zrezygnowała z uzgodnionego wcześniej procesu połączenia z UO.

"W Opolu, jak w soczewce, widoczne są problemy związane z demografią. Obydwie uczelnie mają w tej chwili widoczny potencjał, jednak jest on rozdrobniony, co nie pozwala w pełni go wykorzystać. Celem horyzontalnym jest wzmocnienie ośrodka medycznego w Opolu, a do tego konsolidacja uczelni wydaje się jedynym rozwiązaniem" - powiedziała wiceminister.

W ocenie Budzanowskiej, federalizacja lub konsolidacja uczelni jest zjawiskiem naturalnym w sytuacji, gdy jednostki konkurują ze sobą na globalnym rynku. Dlatego pozytywnie odniosła się do idei coraz bliższej współpracy uczelni w poszczególnych miastach.

"Wszystkie trendy światowe wskazują na konsolidację nauki. (...) Marzyłabym, żeby powstała prawdziwa federacja uczelni opolskich, które wykorzystując efekt synergii, wspólnie mogą wykorzystać potencjał naukowy i dydaktyczny dla dobra miasta, regionu i kraju. Silnej instytucji łatwiej jest konkurować, łatwiej jest nawiązać współpracę ze światem biznesu i łatwiej jest promować własną markę" - wyjaśnia wiceminister.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024