Szybka pomoc dronowa

Fot. PAP/Andrzej Grygiel 07.06.2019
Fot. PAP/Andrzej Grygiel 07.06.2019

Odpowiednio wyposażone drony mogłyby w przyszłości dostarczać ratujące życie leki, a nawet umożliwiać medyczne interwencje podczas godzin szczytu w zatłoczonych miastach – poinformowano podczas konferencji American Academy of Pediatrics w Nowym Orleanie.

Jak wykazał dr. Mark Hanna, w godzinach szczytu bezpilotowe statki powietrzne (UAV), powszechnie nazywane dronami, przybywają na miejsce zdarzenia szybciej, niż konwencjonalne karetki pogotowia. Badania przeprowadzono na Brooklynie.

Zdaniem autorów drony, wyposażone w dwukierunkową komunikację i zdolne do interwencji ratujących życie, mogłyby pomóc na przykład w nagłych przypadkach dotyczących dzieci, przy zatrzymanie akcji serca, ostrej reakcji anafilaktycznej, astmie, przedawkowaniu opiatów lub zdarzeniach masowych (na przykład zatruciu sarinem).

„Odpowiednio zastosowane drony stanowią idealne połączenie opieki przedszpitalnej oraz telemedycyny”- powiedział dr Hanna.(PAP)

Autor:Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera