Polscy naukowcy nagrodzeni na festiwalu w Genewie

<p>Polscy naukowcy dr Jerzy Jarosz i dr Aneta Szczygielska z <a href="http://www.us.edu.pl/dydaktykafizyki/">Zakładu Dydaktyki Fizyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego</a> (UŚ) zdobyli III nagrodę na&nbsp;festiwalu naukowym w Szwajcarii - informuje rzecznik UŚ, Jolanta Talarczyk. Polacy zademonstrowali interaktywny model układu krwionośnego człowieka.</p>

Festiwal „Science of Stage" odbył się w dniach 20-25 listopada w siedzibie Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych CERN w Genewie.

"Jest to naturalnej wielkości model układu krążenia, umieszczony na tle sylwetki człowieka. To projekt interdyscyplinarny, możliwy do wykorzystania na zajęciach z fizyki czy biologii" - wyjaśnia dr Jerzy Jarosz.

Projekt umożliwia zapoznanie się ze zjawiskami fizycznymi zachodzącymi w układzie krążenia. Związane są one z pracą serca i mechanizmami, które wspomagają krążenie krwi - pompą mięśniową, pompą tętniczą, ciśnieniem dynamicznym i hydrostatycznym krwi.

Model umożliwia także symulację zatoru żylnego i tętniczego. Pokazuje również, jak wyglądają zmiany miażdżycowe układu krążenia i tętniaki aorty.

Tegoroczny sukces Polaków nie jest pierwszym - w poprzedniej edycji festiwalu ten sam zespół zdobył nagrodę specjalną za najciekawszą prezentację fizyczną - "Jajko - symbol życia".

Dr Jarosz podkreślił, że receptą na skuteczne przekazanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych jest nie tylko słowo mówione i pisane, ale przede wszystkim prosty i "żywo zrobiony" eksperyment. "Dobry eksperyment to taki, który podkreśla tylko te rzeczy, które chcemy pokazać" - tłumaczy naukowiec.

Organizatorem festiwalu jest European Intergovernmental Scientific Research Organisations (EIROforum) - organizacja skupiająca siedem największych europejskich laboratoriów i organizacji.

To już czwarta edycja konkursu. Trzy poprzednie zatytułowane były "Physics on Stage" (Fizyka na scenie). Tegoroczna edycja została wzbogacona o projekty z dziedziny chemii i biologii, stąd rozszerzenie nazwy na "Science on Stage" - "Nauki przyrodnicze na scenie".

"Organizatorom konkursu chodzi o zmianę statusu nauk przyrodniczych w społeczeństwie - podkreśla dr Jarosz. "Ta akcja ma poprawić sposób nauczania przedmiotów przyrodniczych, a w rezultacie podnieść stopień wykształcenia społeczeństwa" - dodaje.

W festiwalu wzięło udział 29 państw europejskich  i Kanada. Reprezentowane były przez 500 członków delegacji narodowych. Zostali oni wyłonieni podczas festiwali krajowych.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

  • 10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk

    Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera