NCBR sfinansuje najlepsze badania stosowane | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

NCBR sfinansuje najlepsze badania stosowane

Do 1 lutego czas mają naukowcy, którzy chcą się ubiegać o finansowanie badań o praktycznym zastosowaniu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło II edycję konkursu w ramach Programu Badań Stosowanych.

Program Badań Stosowanych skierowany jest do jednostek podejmujących działania badawcze o charakterze aplikacyjnym. Finansowane w ramach programu prace polegać mają na opracowaniu oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań bazujących na wynikach badań naukowych.

Dofinansowanie zdobyć mogą projekty obejmujące: badania, by zdobyć nową wiedzę, mającą konkretne zastosowania praktyczne, badania przemysłowe, a także techniczne studia wykonalności na potrzeby prac rozwojowych. W konkursie udział mogą wziąć jednostki realizujące badania stosowane z różnych dziedzin nauki oraz branż przemysłu.

O finansowanie można ubiegać się w ramach dwóch ścieżek. W ścieżce A można zdobyć środki na prowadzenie prac badawczych, których celem jest zdobycie wiedzy mającej zastosowanie praktyczne. W tej ścieżce brać mogą udział jednostki prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe, konsorcja naukowe, sieci naukowe, centra naukowo-przemysłowe oraz centra naukowe Polskiej Akademii Nauk.

Z kolei w ścieżce B środki przeznaczone mają być na badania, które pozwolą osiągnąć z góry założone cele praktyczne - poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w określonych branżach. Zgłoszenia w tej ścieżce wysyłać mogą konsorcja oraz centra naukowo-przemysłowe, w których partnerem jest co najmniej jeden przedsiębiorca. Rolą przedsiębiorcy jest m.in. zapewnienie osiągnięcia celów praktycznych projektu.

Program będzie wdrażany w oparciu o konkursy na dofinansowanie projektów badawczych o charakterze aplikacyjnym.

Nabór wniosków prowadzony jest od 19 grudnia 2012 r. do 1 lutego 2013 r. (do godz. 16).

Opis Programu oraz dokumenty konkursowe dostępne są na stronie http://www.ncbr.gov.pl/programy-krajowe/program-badan-stosowanych

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera