Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
29.06.2021 aktualizacja 29.06.2021

NCBR poszukuje projektów magazynów ciepła i chłodu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do 26 lipca potrwa nabór wniosków w programie „Magazynowanie Ciepła i Chłodu” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NCBR poszukuje wykonawców innowacyjnych, bezemisyjnych technologii dostarczania ciepła i chłodu przy wykorzystaniu ich magazynowania.

Budżet programu, finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój wynosi 8,2 mln zł.

Jak podkreśla NCBR, ponad 65 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest ogrzewanych poprzez spalanie węgla lub drewna, a prawie cały chłód wytwarzają agregaty chłodnicze zasilane energią elektryczną, która w naszych warunkach pochodzi głównie z elektrowni spalających paliwa kopalne. Z kolei w strukturze zużycia energii końcowej w UE 49 proc. przeznaczane jest na potrzeby grzewcze. Jednocześnie obserwujemy ciągły wzrost zapotrzebowania na ciepło i chłód, czego dowodem jest np. coraz większa liczba urządzeń klimatyzacyjnych. Stąd wielkie znaczenie efektywnej produkcji i magazynowania ciepła czy chłodu - zaznacza Centrum.

Eksperci NCBR zwracają uwagę, że rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych w dużej mierze zależy od efektywności akumulacji energii. Nadwyżki energii pochodzące m.in. z OZE można przechowywać i użyć w okresie największego zapotrzebowania na ciepło lub chłód w okresie jej niedoboru, co wiąże się z drugą korzyścią – obniżeniem zapotrzebowania instalacji ogrzewania lub chłodzenia budynków na energię elektryczną. Magazyny sprawdzą się też do pozyskiwania energii wtedy, gdy jest ona tańsza (i wykorzystywania jej w czasie, gdy trzeba by było za nią więcej zapłacić. Wśród potencjalnych zastosowań wskazuje się m.in. domy jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej, biurowce, hotele, chłodnie i magazyny czy hipermarkety.

„Uważamy, że w przyszłości budynki będą czerpać ciepło i chłód z prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, a do tego potrzebne są magazyny” - podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.” Umożliwienie dzięki naszemu nowemu przedsięwzięciu okresowego przechowywania energii z OZE w postaci ciepła i chłodu pozwoli na rozwój takich technologii w sektorze budownictwa, a także w przemyśle zeroemisyjnym” – dodaje.

W przedsięwzięciu „Magazynowanie Ciepła i Chłodu” zostaną opracowane systemy do dwóch zastosowań: dla domu jednorodzinnego (w dwóch wariantach, w zależności od wskaźników energetycznych) i dla biurowca.

Jak poinformowało NCBR, w przedsięwzięciu „Magazynowanie Ciepła i Chłodu” zostaną przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe w formule zamówienia przedkomercyjnego (PCP), które umożliwią opracowanie innowacyjnej technologii magazynów energii cieplnej, zintegrowanych z instalacjami ogrzewania i chłodzenia budynków, wykorzystującej energię z instalacji OZE.

Zasobniki ciepła lub chłodu mają się cechować m.in. wysoką sprawnością ładowania i oddawania ciepła i chłodu, minimalnymi stratami ciepła i chłodu, a także optymalną kubaturą dla ostatecznego zastosowania. Powinny być nieszkodliwe dla środowiska i oczywiście bezpieczne dla użytkowników. Technologia ma też korzystać z inteligentnego systemu, samodzielnie wybierającego najkorzystniejsze taryfy, przez co użytkownicy będą płacić niższe rachunki za prąd. (PAP)

wkr/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024