W sopockiej Kawiarni Naukowej o oceanografie w Arktyce | Nauka w Polsce

W sopockiej Kawiarni Naukowej o oceanografie w Arktyce

Dlaczego Arktyka ociepla się znacznie szybciej niż pozostałe obszary naszego globu? Jakie badania prowadzi się na statku badawczym "Oceania"? Film z rejsu AREX 2016 i opowieści o tym, jak ciepło kształtuje klimat Ziemi - to wszystko czeka 30 marca na gości Kawiarni Naukowej w Sopocie.

O roli oceanografa w Arktyce opowie dr hab. Waldemar Walczowski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

"Wzmocnienie Arktyczne - Arctic Amplification: to nazwa, która zrobiła zawrotną karierę naukową. Określa ona szereg procesów w atmosferze, kriosferze i hydrosferze, których skutkiem jest postępujące ocieplenie Arktyki" - mówi Walczowski.

Jak tłumaczy, znacząca rola w tym systemie sprzężeń zwrotnych przypada na ocean i lód morski. Ocean magazynuje ciepło, prądy morskie przenoszą je, kształtując klimat ziemi. Lód morski odbija promieniowanie słoneczne, stanowiące ważny składnik bilansu cieplnego całej planety.

Naukowiec przedstawi badania procesów kształtujących klimat prowadzone w Arktyce przez oceanografów z Instytutu Oceanologii PAN z pokładu statku badawczego R/V "Oceania" i w czasie innych wypraw.

Przed wykładem wyemitowany zostanie film "30. rejs AREX w obiektywie telewizji TASK" (realizatorzy filmu: Wojciech Głodek, Mateusz Koldun, Michał Szagżdowicz). W dniach od 13 czerwca do 1 września 2016 r. odbywała się trzydziesta ekspedycja arktyczna na statku R/V „Oceania” AREX 2016. Naukowcy zbierali dane, pobierali różnego rodzaju próbki, które są niezbędne do realizacji ich prac badawczych.

Początek spotkania 30 marca o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Zabytki archeologiczne w 3D na wirtualnej wystawie w ramach polsko-norweskiej współpracy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera