Medale dla polskich wynalazków na targach innowacyjności w Moskwie | Nauka w Polsce

Medale dla polskich wynalazków na targach innowacyjności w Moskwie

Trzy złote i dwa srebrne medale oraz nagrody specjalne zdobyli polscy naukowcy podczas XX Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2017”. Podczas wydarzenia zaprezentowano blisko 800 wynalazków z 18 krajów świata.

Jubileuszowy XX Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2017” odbył się między 16 a 19 maja. Tegoroczna edycja salonu zgromadziła blisko 800 wynalazków z 18 krajów świata. Uczestnikami byli wynalazcy z Japonii, Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Indii, Tajwanu, Egiptu, Maroka, Portugalii, Grecji, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Litwy, Czech, Polski i Rosji.

"Polska ekspozycja zaprezentowała siedem innowacyjnych rozwiązań. W rozgrywanych w 42 kategoriach tematycznych konkursach, prezentowane innowacje zdobyły trzy złote i dwa srebrne medale oraz nagrody specjalne" - poinformowała Agencja Promocyjna Inventor.

Złoty medal otrzymał zespół z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych z Puław i Politechniki Warszawskiej za "Sposób otrzymywania katalizatorów kobaltowych promotowanych cerem i barem do niskotemperaturowej syntezy amoniaku”. Taką samą nagrodę otrzymał Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT za „Urządzenie do redukcji emisji pyłów emitowanych przez hamulce tarczowe pojazdu”. Trzeci złoty medal otrzymało rozwiązanie "Leo Twist do przechowywania węża sprzątającego w układzie odkurzacza centralnego”, opracowane i produkowane przez firmę Leoovac z Tomaszowa Mazowieckiego.

Srebrnym medalem nagrodzono "Nośnikowy katalizator do redukcji emisji tlenku azotu (I) zwłaszcza z instalacji kwasu azotowego oraz sposób jego wytwarzania” opracowany w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych z Puław i Uniwersytecie Jagiellońskim. Drugi srebrny medal otrzymał opracowany w Instytucie Transportu Samochodowego z Warszawy "Sposób i układ regulacji luminacji światła sygnałowego pojazdu” .

Patronat nad ekspozycją objęła Rada Główna Instytutów Badawczych, Fundacja Kobiety Nauki, a partnerem organizacyjnym był Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera