Złotą monetę rzymskiego cesarza z I wieku wydobyto u wybrzeży Cypru | Nauka w Polsce

Złotą monetę rzymskiego cesarza z I wieku wydobyto u wybrzeży Cypru

Fot. Fotolia

Złotą rzymską monetę z wizerunkiem cesarza Kaliguli odkryto na dnie morskim u wybrzeży Cypru – informuje serwis internetowy Greek Reporter.

Jak podały cypryjskie władze, odkrycia dokonano na południowym wybrzeżu Cypru, na odcinku linii brzegowej między miastami Laknaka a Limassol.

Na złotej monecie przedstawiona jest postać cesarza Kaliguli, trzeciego władcy Rzymu z dynastii julijsko-klaudyjskiej (27 r. p.n.e. – 68 r. n.e.), panującego w latach 37-41 n.e. i znanego ze swoich brutalnych i okrutnych rządów.

W scenie uwiecznionej na monecie cesarz składa w ofierze zwierzę przed świątynią Augusta.

Archeolodzy odkryli wcześniej wiele rzymskich monet z tego okresu, ale najnowsze znalezisko jest według ekspertów wyjątkowo rzadkie i cenne, gdyż nie jest wykonane z brązu, lecz ze złota.

Według przedstawicieli Cypryjskiego Muzeum Archeologicznego w Nikozji, wydobyta z morza moneta może pomóc naukowcom w lepszym poznaniu starożytnych szlaków handlowych w okolicy Cypru.

Ponadto w rejonie odkrycia monety może znajdować się więcej starożytnych artefaktów, które mogą zostać odnalezione w trakcie dalszych poszukiwań. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera