O wieku homara świadczy żołądek

Źródło: PAP/EPA/ BLUE REEF AQUARIUM/
Źródło: PAP/EPA/ BLUE REEF AQUARIUM/

Badając żołądek homarów, można poznać ich wiek, co pozwoli lepiej planować połowy - informuje "New Scientist".

Wiek żyjących w wodzie organizmów oceniany jest zwykle na podstawie śladów corocznego wzrostu na twardych częściach ich ciała - tak jak drzewo ocenia się po słojach. W przypadku ryb decydujące znaczenie mają pasma na otolitach - okrągłych kościach w ich narządach słuchu i równowagi. Jednak skorupiaki tracą cały swój twardy pancerz podczas linienia.

Raouf Kilada z kanadyjskiego University of New Brunswick znalazł twardą część homara, która nie zostaje odrzucona - to żujące elementy ulokowane w jego żołądku. Swoje odkrycie zaprezentował na konferencji Crustacean Society w Atenach.

Sporządzając modele populacji skorupiaków, naukowcy opierają się na pomiarach rozmiarów ciał schwytanych okazów. Wielkość ta zależy jednak nie tylko od wieku, ale i innych czynników. Badając wiek homarów, można lepiej poznać strukturę ich populacji, a co za tym idzie, tak zaplanować połowy, aby homarów w przyszłości nie zabrakło. (PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera