We Wrocławiu otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank

PAP © 2012 / Maciej Kulczyński
PAP © 2012 / Maciej Kulczyński

Pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank gromadzący próbki biologiczne od osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne otwarto w czwartek we Wrocławiu. Pobrane próbki posłużą do prowadzenia badań nad nowymi lekami i metodami diagnostycznymi.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej kierownik placówki dr Łukasz Kozera, w Biobanku, który znajduje się w jednym z budynków na Wydziale Farmacji wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej, gromadzone będą próbki biologiczne nie tylko od pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe czy autoimmunologiczne, lecz także od wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska w wieku od 25 do 75 lat.

„Obecnie projekty naukowe opierają się na wykorzystaniu badań na dużej liczbie pacjentów, ponieważ gwarantuje to m.in. dobrą jakość ich wykonania. Materiały do tego typu badań udostępniane są właśnie z biobanków. Każdy z nas oddając np. krew do biobanku wspiera takie badania i automatycznie gwarantuje w przyszłości lepszą opiekę medyczną dla swoich dzieci lub wnuków” – podkreślił Kozera.

Lekarze od każdego pacjenta, który zgłosi się do udziału w projekcie, będą pobierać próbkę krwi i moczu, z których następnie wyizolują DNA, RNA, surowicę i osocze, a nawet pojedyncze komórki. Następnie te materiały będą wykorzystywane do badań m.in. nad wykrywaniem skuteczniejszych metod diagnostycznych i nowych leków.

Cześć próbek przechowywana będzie w temperaturze minus 80 st. C, a wyjątkowo cenne zostaną złożone w pojemnikach z ciekłym azotem, w których temperatura wynosi minus 190 st. C. „Naszym celem jest pobranie próbek od 10 tys. osób. Dzięki temu będziemy mogli zmagazynować ok. 230 tys. próbek materiału biologicznego” – dodał kierownik.

Kozera zaznaczył, że udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny, a wszystkie podane w trakcie pobierania próbek informacje zostaną zakodowane i wprowadzone do zabezpieczonego systemu komputerowego. "Zespoły naukowe będą miały dostęp tylko do danych medycznych, a nie do informacji związanych z miejscem zamieszkania, datą urodzenia czy imieniem i nazwiskiem pacjenta" - tłumaczył naukowiec.

Inwestycja została zrealizowana przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, a jej koszt to ok. 3 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

mic/ ls/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera