Wrocław/ Jubileusz 5-lecia Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Instytut Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu obchodzi jubileusz 5-lecia. "Uruchomiliśmy ośrodek transplantacji i mechanicznego wspomagania serca oraz program tzw. kardiologii jednego dnia" - powiedział rektor prof. Piotr Ponikowski.

Powstały w lutym 2019 roku Instytut Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu po 5 latach działalności ma spory dorobek zarówno kliniczny, dydaktyczny jak i naukowy – ocenił rektor uczelni dyrektor instytutu prof. Piotr Ponikowski.

"To by się wszystko nie wydarzyło, gdyby nie grupa wspaniałych osób, wspaniałych lekarzy. Ja byłem tylko tą osobą, która to połączyła i myślę, że miałem wielkie szczęście. Moi współpracownicy są współtwórcami tego sukcesu. Ja jeszcze raz mogę powiedzieć, że jestem dumny, że mogę z nimi pracować" - podkreślił prof. Ponikowski.

Przypomniał, że działalność Instytutu rozpoczęła się programem tzw. kardiologii jednego dnia, czyli przeprowadzaniem badań diagnostycznych i nawet inwazyjnych zabiegów bez konieczności wielodniowej hospitalizacji pacjentów.

Na oddziale szybkiej diagnostyki kardiologicznej wykonuje się wszystkie badania, począwszy od najprostszych badań laboratoryjnych, po najbardziej zaawansowane badania genetyczne. Pacjent ma dostęp do najnowocześniejszych na świecie metod nieinwazyjnych, m.in. tomografii komputerowej (koronarografia nieinwazyjna) i rezonansu magnetycznego serca. W konsylium uczestniczą lekarze różnych specjalności, co często jest konieczne ze względu na współistnienie innych schorzeń. Czasem są niezbędne kolejne wizyty, ale pobyt w szpitalu jest ograniczony do minimum. W polskim systemie była to rewolucja.

W 2021 roku ruszył program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. W ten sposób IChS stał się jedynym dolnośląskim ośrodkiem, w którym przeprowadza się obie te procedury. Pierwsza transplantacja odbyła się 25 lutego 2021 r., dotychczas przeprowadzono ich 137.

"Niesamowicie satysfakcjonujące jest tworzenie czegoś od początku. To jest nowa jakość. Zwłaszcza, gdy chodzi o ośrodek wypełniający białą plamę na transplantologicznej mapie Polski. W rejonie południowo-zachodnim nikt nie przeszczepiał serca. A w tej dziedzinie, jak w mało której, liczy się czas" - zaznaczył dr Roman Przybylski, prof. UMW, kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW, kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK.

Powstanie ośrodka przeszczepowego stworzyło też możliwość implantowania pomp wspomagania serca najnowszej generacji HeartMate III, z którymi pacjent może po prostu iść do domu i przez dłuższy czas normalnie żyć. Dotychczas urządzenia te otrzymało 43 pacjentów IChS.

W IChS wykonano zarówno setki rutynowych procedur w kardiologii i kardiochirurgii, jak i tych dostępnych tylko w nielicznych ośrodkach. Lista zabiegów i procedur, które IChS wprowadzał w ciągu minionych pięciu lat jako pierwszy ośrodek w Polsce - i nie tylko w kraju - jest długa.

Tu przeprowadzono pierwsze na świecie hybrydowe przezcewnikowe zabiegi zamknięcia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej i międzykomorowej, a także pierwsze w Europie zabiegi nowatorską metodą naprawy wrodzonej wady zastawki aortalnej.

W IChS po raz pierwszy w kraju wszczepiono pompy IMPELLA 5.5 i dotychczas wrocławski ośrodek ma na koncie najwięcej takich zabiegów w Polsce.

Wdrożenie w IChS programu leczenia chorych z nadciśnieniem płucnym z opcją plastyki balonowej i operacji udrażniania tętnic płucnych oraz chirurgiczne usunięcie skrzeplin oraz poszerzanie lub udrażnianie naczyń płucnych cewnikiem balonowym - to zabiegi wykonywane w Polsce tylko w nielicznych ośrodkach. Zwłaszcza, że operacje endarterectomii - czyli chirurgicznego usunięcia skrzeplin - są bardzo skomplikowane, przeprowadza się je z całkowitym zatrzymaniem krążenia, a ich wykonanie wymaga dużego doświadczenia całego zespołu.

Kolejnym milowym krokiem w leczeniu niewydolności serca w IChS jest wprowadzenie skoordynowanego programu leczenia przerostu mięśnia serca (kardiomiopatii) i chorób zapalnych serca, z zastosowaniem najnowocześniejszych metod biopsji. We wrocławskim ośrodku - jako pierwszym w Polsce - wykonano unikatowe zabiegi lewokomorowych celowanych biopsji mięśnia sercowego z zastosowywaniem systemu elektrofizjologicznego. Dokonał tego zespół Kliniki Kardiologii i Kardiochirurgii ICHS, pod kierunkiem prof. Carstena Tschoepe’a. Takie zabiegi wykonuje się niezmiernie rzadko, a prof. Tschoepe, na co dzień pracujący w ośrodku Charité w Berlinie, jest w tej dziedzinie ekspertem światowej klasy.

W IChS uruchomiono też pierwszy w Polsce zespół wczesnego reagowania wobec chorych w stanie zagrożenia życia spowodowanym wstrząsem kardiogennym (tzw. Shock team). Statystyki wskazują, że dzięki temu śmiertelność wśród takich chorych spadła o połowę.(PAP)

Roman Skiba

ros/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: to mit, że półpasiec i infekcja RSV łagodnie przebiegają u dorosłych

  • Fot. Adobe Stock

    Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera