Rosnące temperatury sprawiają, że najbardziej kurczą się organizmy wodne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Globalne ocieplenie powoduje, że przedstawiciele wodnych gatunków kurczą się bardziej niż mieszkańcy lądu - odkryli naukowcy z Queen Mary, University of London i University of Liverpool.

Wyniki badania opublikowanego w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS) wskazują, że morskie i słodkowodne gatunki są nieproporcjonalnie bardziej dotknięte ociepleniem klimatu. Może mieć to implikacje dla wodnych sieci troficznych i produkcji żywności.

Badacze porównali rozmiary 169 dorosłych organizmów lądowych, słodkowodnych i morskich poddanych różnym temperaturom, podczas największego badania tego typu - podał serwis EurekAlert.

"Wodne zwierzęta kurczą się 10 razy bardziej niż gatunki lądowe wielkości dużego owada lub małej ryby. Podczas gdy zwierzęta wodne zmniejszają swój rozmiar o 5 proc. na każdy kolejny stopień Celsjusza, podobnej wielkości gatunki lądowe zmniejszają się średnio o zaledwie 0,5 proc." - powiedział współautor badania dr Andrew Hirst z Queen Mary, University of London.

Badanie pokazuje, że najbardziej prawdopodobną przyczyną takiej różnicy może być mniejsza dostępność tlenu w wodzie niż w powietrzu. Rosnące temperatury zwiększają potrzebę pobierania tlenu u wszystkich organizmów, ale gatunki wodne mają większe trudności w zaspokojeniu tego zapotrzebowania.

"Zwiększone zapotrzebowanie na tlen w wyższych temperaturach powoduje, że wodne gatunki mają mniej możliwości. Redukcja rozmiaru, kiedy osiągają dojrzałość, jest ich sposobem na zbilansowanie zapotrzebowania i dostępnych zasobów tlenu" - wyjaśnił współautor badania dr David Atkinson z University of Liverpool.

"Ryby i inne wodne organizmy są źródłem przynajmniej 15 proc. białka zwierzęcego w diecie 3 miliardów ludzi. Nasze badanie pokazuje, jak ważne jest zrozumienie wpływu globalnego ocieplenia na gatunki z oceanów, jezior i rzek" - podkreślił główny autor badania dr Jack Forster z Queen Mary, University of London. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera