Genetyczne prognozowanie astmy coraz bliżej

Badania nad genetycznymi predyspozycjami do astmy mogą doprowadzić do opracowania testu pozwalającego przewidzieć, które dzieci z astmy nigdy nie wyrosną – informuje „The Lancet”.

Astma to choroba układu oddechowego, której objawami są kaszel, świszczący oddech oraz duszność. W przypadku niektórych osób te występujące w dzieciństwie dolegliwości z czasem ustępują.

Amerykańskim naukowcom z Duke University w Karolinie Północnej udało się zidentyfikować w ludzkim genomie 15 miejsc związanych z astmą. Korzystając z tej wiedzy, w połączeniu z danymi pochodzącymi z nowozelandzkich badań na dużą skalę (University of Otago) dotyczących ponad 1000 osób obserwowanych od urodzenia (urodziły się w latach 1972-73), oszacowali ryzyko astmy dla 880 osób. Następnie prześledzili u nich rozwój astmy – od wczesnego dzieciństwa do wieku niemal 40 lat.

Potwierdziło się, że w przypadku większych genetycznych predyspozycji do astmy ryzyko rozwinięcia się poważnej, trwającej całe życie choroby oraz problemów z funkcjonowaniem płuc jest wyższe – o 36 proc. - niż w przypadku mniejszego obciążenia genetycznego. Częściej zdarzały się nieobecności w szkole, a później w pracy, oraz pobyty w szpitalu.

Choć na razie zbyt wcześnie na genetyczną diagnostykę astmy, autorzy badań mają nadzieję, że odkrycie kolejnych genów przybliży powstanie odpowiednich testów. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera