Naturalne światło w biurze sprzyja zdrowiu

Pracownicy biurowi, którzy mają dostęp do większej ilości naturalnego światła dziennego śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby pracujące głównie przy świetle sztucznym - informuje "Journal of Clinical Sleep Medicine".

"Kontakt z naturalnym światłem dziennym, zwłaszcza rano, korzystnie oddziałuje na zdrowie poprzez poprawę nastroju, koncentracji i metabolizmu" - mówi autorka analizy dr Phyllis Zee z Uniwersytetu Northwestern.

Badaniami objęto 49 pracowników biurowych, z których 27 pracowało w biurach bez okien. Informacje dotyczące jakości życia i jakości snu badanych były analizowane na podstawie wypełnianych przez uczestników kwestionariuszy. Aktywność badanych oceniano w oparciu o badania aktygraficzne.

Ekspozycja na światło dzienne była o 173 proc. większa u osób pracujących w biurach z oknami. Grupa ta przesypiała w nocy średnio o 46 minut więcej, a w ciągu dnia była bardziej aktywna fizycznie. Badani pracujący w biurach bez okien częściej zgłaszali problemy ze snem i witalnością, a ich ogólna jakość życia była niższa.

Jak podkreślają badacze, światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym prace mózgu i ciała. Prawidłowa synchronizacja wewnętrznego rytmu biologicznego wpływa na całokształt naszego stanu zdrowia. (PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera