Neandertalczycy używali kleju

Adobe Stock
Adobe Stock

Neandertalczycy 40 tys. lat temu używali kleju w produkcji narzędzi krzemiennych – piszą naukowcy na łamach periodyku „Science Advances”.

Nasi wymarli krewniacy, neandertalczycy, produkowali narzędzia krzemienne z użyciem kleju – dowodzi zespół badaczy z niemieckich i amerykańskich ośrodków naukowych. Jest to najstarszy przykład użycia kleju na terenie Europy.

Odkrycie sugeruje, że neandertalczycy odznaczali się wyższym poziomem rozwoju intelektualnego, niż dotąd sądzono.

Badane narzędzia pochodzą ze stanowiska archeologicznego Le Moustier w departamencie Dordogne we Francji. Odnajdywano je od początku XX w., obecnie stanowią część zasobów muzealnych. Zespół poddał je analizom z użyciem nowoczesnych technologii.

Co ciekawe, klej, którego resztki odkryto na narzędziach, był substancją złożoną z co najmniej dwóch składników – ochry i bitumu. Z tej lepkiej masy neandertalczycy tworzyli wygodne uchwyty do narzędzi, takich ja skrobaczki. Mieszanina miała dostateczną lepkość, żeby utrzymać krzemienne ostrza, zarazem nie przyklejała się do dłoni.

Mniej więcej w tym samym czasie klej stosowali również przedstawiciele Homo sapiens w Afryce.

Stosowanie klejów w wytwarzaniu narzędzi uważane jest za oznakę zaawansowanych zdolności poznawczych. Przy tym oba składniki, ochra i bitum, nie występują w rejonie Le Moustier, a w odległych lokalizacjach. Oznacza to, że neandertalczycy musieli je sprowadzić, a więc podjąć zaplanowane, ukierunkowane na konkretny cel działania.

Jak podkreślają naukowcy, stosowanie takich samych technologii wskazuje, że zarówno nasi przodkowie, jak neandertalczycy wykazywali podobne wzorce myślenia.

Więcej: www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adl0822 (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera