Diagnozy aktualnej sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w krajach UE dokonają uczestnicy międzynarodowej konferencji<strong> "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Unii Europejskiej"</strong>, która odbędzie się 14 września w Lublinie.
Konferencja wpisuje się w harmonogram polskiej prezydencji w UE. Organizują ją: Zakład Praw Człowieka Wydziału Politologii oraz Zakład Historii Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Towarzystwo Ukraińskie.
Jak podkreślają organizatorzy (na stronie http://www.minority.org.pl/ ), zjazd jest organizowany w mieście o wielowiekowej tradycji wielokulturowości. Obok Polaków przez stulecia zamieszkiwali je Żydzi, Ukraińcy, Czesi, Rosjanie, Szkoci, Włosi, Białorusini, Niemcy, Romowie. Wielokulturowość ma również wymiar współczesny, w ostatnich kilkunastu latach pojawiły się w Lublinie nowe mniejszości - dotychczas tu nieobecne. Województwo lubelskie było miejscem spotkania dwóch wielkich cywilizacji europejskich - bizantyjskiej i łacińskiej.
Obecnie Lublin jest ważnym ośrodkiem naukowym, także w zakresie badań nad mniejszościami. Problematyka badawcza konferencji dotyczyć będzie różnych aspektów funkcjonowania mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w krajach UE - od uwarunkowań historycznych po wymiar politologiczny, socjologiczny, kulturoznawczy i demograficzny. Będzie ona obejmować również analizę uregulowań prawnych dotyczących mniejszości w europejskim systemie prawnym, a także w poszczególnych krajach unijnych.
14 września odbędzie się uroczyste otwarcie konferencji i pierwsza dyskusja panelowa "Polityka wobec mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w państwach UE - założenia i praktyka". Wezmą w niej udział przedstawiciele rządów krajów unijnych zajmujący się problematyką mniejszości. Zaplanowano ponadto sesję plenarną "Modele ochrony mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w państwach UE" oraz posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP.
15 września toczyć się będą posiedzenia sekcji problemowych, m.in. prawnej, politologicznej, socjologicznej i historycznej. Obrady okrągłych stołów dotyczyć będą kwestii romskiej, relacji władz lokalnych i mniejszości oraz kwestii mniejszości w krajach Partnerstwa Wschodniego.
16 września odbędzie się druga dyskusja panelowa "Europejski wymiar wielokulturowości" oraz druga sesja plenarna "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe Europy - prognoza". Konferencji towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny i krajoznawczy.
Uczestnicy obrad wypracują wszechstronną analizę sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w 27 krajach Unii Europejskiej. Uwzględni ona zróżnicowanie doświadczeń historycznych, odmiennych tradycji prawnych, specyficznych współczesnych uwarunkować społecznych, a także procesy migracyjne.
Zjazd współorganizują: Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP, Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz partner technologiczny - Ideopolis.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.