Historia i kultura

Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków
Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

Po średniowiecznym mieczu znalezionym w Wiśle, kolejne znalezisko - zabytkowa szabla - zostało przekazane stołecznemu konserwatorowi zabytków. Prawdopodobnie jest to szabla piechoty z drugiej połowy XVIII wieku.

„Pierwsze przesłanki otrzymane od entuzjastów broni białej (że jest to szabla austriacka typu Prima Plana) pokryły się z oceną eksperta” - napisał w mediach społecznościowych stołeczny konserwator.

Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

Cytowany we wpisie kustosz z Muzeum Wojska Polskiego Michał Mackiewicz przekazał, że według niego, jest to szabla piechoty, datowałby ją na drugą połowę XVIII wieku.

„W tego typu broń wyposażeni byli najczęściej grenadierzy, niekiedy także podoficerowie. Szablę w pochwie wsuwano w skórzaną pętlę i blokowano hakiem będącym elementem pochwy - w tym wypadku ma on formę serduszka” - wyjaśnił.

Podkreślił, że była to nie tyle broń do walki, co praktyczne narzędzie używane podczas prac polowych, jak np. sporządzanie koszy faszynowych.

„Prima Plana jest bardzo dobrym tropem, ale ja bym jednak tego nie przesądzał. Przede wszystkim z uwagi na niekompletność oprawy rękojeści (głowicy). Bardzo podobne były polskie tasaki z epoki stanisławowskiej, które znane są z pobojowisk powstania kościuszkowskiego” - dodał Mackiewicz.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki podziękował znalazcy za przekazanie zabytkowej szabli.

„Zwróciliśmy się do kilku muzeów czy byłyby zainteresowane wyeksponowaniem szabli. Warunkiem jest oczywiście poddanie jej gruntownej konserwacji" - podkreślił Krasucki. (PAP)

mas/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

  • Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego (ZPKWW)

    Megalityczne grobowce sprzed 5,5 tys. lat zidentyfikowano w Wielkopolsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera