Rozstrzygnięto pierwszy konkurs w programie „Regionalna inicjatywa doskonałości”

Kraków, 03.10.2019. Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Krakowskiej (mr) PAP/Jacek Bednarczyk
Kraków, 03.10.2019. Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Krakowskiej (mr) PAP/Jacek Bednarczyk

Minister nauki Dariusz Wieczorek rozstrzygnął I konkurs w ramach programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (RID). Przyznał środki finansowe 27 uczelniom na wdrożenie planów, których celem jest podniesienie jakości działalności naukowej i kształcenia w dyscyplinach naukowych bądź artystycznych, szczególnie ważnych dla poszczególnych regionów - podało MEiN.

Wartość wsparcia w ramach I edycji programu RID na lata 2024-2027 wyniesie łącznie 271 697 432,74 zł - poinformowano w komunikacie resortu.

Celem programu jest wsparcie wyróżniających się w regionach uczelni akademickich - "w projakościowym rozwoju działalności naukowej oraz kształcenia w obszarach o istotnym znaczeniu dla poszczególnych regionów".

Obecnie inaugurowaną I edycję RID poprzedzała pilotażowa runda programu, w ramach której finansowanie przyznano na lata 2019-2023 trzydziestu uczelniom, realizującym projekty rozwojowe w określonych przez ministra dyscyplinach naukowych bądź artystycznych.

Konkurs przeprowadzono w obrębie 11 regionów, w których wskazano po trzy grupy dyscyplin naukowych bądź artystycznych o istotnym znaczeniu.

53 poprawnie złożone wnioski w konkursie ocenił powołany przez ministra zespół ekspertów ds. programu RID.

W każdej z grup dyscyplin, w których przeprowadzono konkurs, finansowanie mogła otrzymać jedna uczelnia, przy czym ta sama uczelnia mogła otrzymać środki finansowe w dwóch różnych grupach dyscyplin. W wyniku konkursu aż 3 uczelnie uzyskały finansowanie w dwóch różnych grupach dyscyplin.

Finansowanie w programie jest przyznawane na okres 4 lat (2024-2027), w wysokości nieprzekraczającej rocznie 2 proc. subwencji przyznanej wnioskodawcy na rok 2023.

Środki zostały przyznane 27 uczelniom w obrębie 30 grup dyscyplin naukowych oraz artystycznych.

Lista uczelni, które otrzymały finansowanie jest dostępna na TEJ stronie. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

    Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera