Uczelnie i instytucje

Min. nauki: od stycznia zmiana wykazu czasopism punktowanych - powrót do listy z czerwca 2023 r.

Warszawa, 20.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. Andrzej Lange
Warszawa, 20.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek. Fot. Andrzej Lange

Wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. zmian w wykazie punktowanych czasopism naukowych zapowiedział w środę minister nauki Dariusz Wieczorek.

"W sprawie wykazu czasopism naukowych podjąłem decyzję, że od stycznia (2024 r. - przyp. PAP) zmieniamy ten wykaz i powracamy do wykazu zaakceptowanego przez Komisję Ewaluacji Nauki w dniu 29 czerwca 2023 r." - powiedział szef resortu nauki na konferencji prasowej w Warszawie.

Uspokoił też, że punktacja, która obowiązuje do końca tego roku nie będzie anulowana, a "wszyscy ci, którzy na jej podstawie otrzymali punkty, będą je zachowywali".

Lista czasopism punktowanych jest publikowana od 2004 r. przez ministerstwo właściwe ds. nauki. Może służyć do oceny instytucji naukowych i pracowników naukowych.

Kształt ewaluacji jest przedmiotem nieustannej dyskusji w środowisku naukowym. Część środowiska akademickiego wzburzona jest faktem, że punktacja w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych była modyfikowana w trakcie okresu ewaluacji i że część zmian nie była zatwierdzona przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Według najnowszej listy czasopism, za publikację w pismach takich jak Pedagogika Katolicka, Rocznik Historii Sztuki, Ius Novum, Nieruchomości@, Ophthalmology Journal oraz Probacja - otrzymuje się 200 punktów, co zrównuje je pod względem otrzymanej punktacji z pismami uznawanymi za najbardziej prestiżowe, jak Nature czy The Lancet. Informację o zmianie punktacji zawierał komunikat w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, wydany przez ówczesnego szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka, opublikowany 6 listopada br.

Minister Wieczorek powiedział w środę, że poprosił Komisję Ewaluacji Nauki, żeby od przyszłego roku rozpoczęła pilne prace nad kolejnym wariantem listy czasopism. Dodał, że ministerstwo będzie szanowało to, co wypracuje KEN; nie zamierza w te sprawy ingerować.

"To pokazanie z naszej strony kierunku działań, o którym mówiliśmy - dzisiaj to, co chcemy robić w ministerstwie ma być jasne, przejrzyste, transparentne i nie będzie jakiejkolwiek ideologii i preferowania jakichkolwiek uczelni ze względów na opcje polityczne, na opcje światopoglądowe. To muszą być parametry takie same dla wszystkich - uczciwe, jasne i klarowne" - podkreślił minister.(PAP)

agt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera