Nagrodę Główną w 19. edycji konkursu Popularyzator Nauki otrzymał Zespół Działu Edukacji i Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu odbyła się w piątek w Warszawie.
Za wieloletnie zasługi w popularyzowaniu wiedzy nt. promieniowania jonizującego, promieniotwórczości, energii jądrowej i naturalnej promieniotwórczości. Działania te mają dodatkowe znaczenie w kontekście realizacji programu transformacji energetycznej Polski – tymi słowami jury konkursowe uzasadniło przyznanie nagrody głównej.
W ramach swojej działalności zespół DEiS Wypożycza szkołom detektory promieniowania jonizującego i umożliwia zainteresowanym odwiedzenie laboratoriów badawczych znajdujących się na terenie NCBJ. Współorganizuje wizyty w badawczym reaktorze jądrowym MARIA, w Laboratoriach Badań Materiałowych i Pomiarów Dozymetrycznych, jak i w innych jednostkach NCBJ.
„Jest to ogromny zaszczyt. Tego sukcesu by nie było, gdyby nie grupa kilkunastu pracowników. To z ich pasji i zaangażowania rodzą się takie sukcesy. Ta nagroda jest dla nas również ogromną motywacją do dalszego dzielenia się pasją i przybliżania nauki w prosty i zrozumiały sposób dla wszystkich” – powiedziała, odbierając, nagrodę dr Katarzyna Deja, dyrektorka Działu Edukacji i Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym pogratulował minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki. W odczytanym podczas uroczystości liście napisał: „Jestem głęboko przekonany, że dziś już nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że popularyzowanie nauki ma fundamentalne znaczenie dla jej rozwoju. Przybliżanie szerokim kręgom odbiorców nawet najbardziej skomplikowanych treści, przełamywanie obaw przed tym, co z pozoru niezrozumiałe czy wreszcie promowanie dorobku wybitych badaczy w sposób najlepszy z możliwych inspirują ludzi młodych, by swoją karierę zawodową wiązali z nauką".
Wszystkim nagrodzonym pogratulowali również prezes PAP Wojciech Surmacz oraz przewodniczący kapituły konkursowej i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Michał Kleiber.
„Popularyzacja nie jest prostym zadaniem, ale ona jest w naszym interesie, bo pomaga w tworzeniu kultury innowacyjności. Popularyzacja pomaga budować poparcie dla mądrze prowadzonych badań, priorytetów badawczych korzystnych dla całego społeczeństwa” – powiedział Kleiber.
Dodał, że popularyzacja różni się od edukacji, która jest przekazywaniem ugruntowanej wiedzy. „Popularyzacja ma szerszy charakter, bo dotyczy również spraw, które są w toku. Nie powinniśmy się wahać przed mówieniem o otwartych problemach i przyznawaniem się do kontrowersji” - wskazał.
W kategorii Naukowiec laureatem został dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS, specjalizujący się w badaniach nad sztuczną inteligencją.
„Sprawnie łączy badania relacji między naukami społecznymi a technologią – z popularyzacją, i rzetelność naukową - z przystępnym przekazywaniem wiedzy” – napisali członkowie kapituły konkursowej w uzasadnieniu.
W kategorii Animator laureatem został Paweł Gora.
„Buduje wokół siebie społeczność ludzi zainteresowanych informatyką kwantową i sztuczną inteligencją oraz ich zastosowaniami, m.in. w transporcie oraz medycynie. Organizuje spotkania i wykłady, a poprzez media społecznościowe dociera do tysięcy osób na świecie” – czytamy w uzasadnieniu kapituły.
W kategorii Zespół laureatem zostało Stowarzyszenie Mercury. Zdaniem kapituły to „prężnie działająca grupa pasjonatów, która dociera z nauką do społeczności lokalnej, m.in. w Krobi, Borku Wlkp, Pępowie, Gostyniu. Grupa ta bawi się nauką, jednocześnie pokazując jej piękno innym”. Zespół działa pro publico bono.
W kategorii Instytucja laureatem została Fundacja - Uniwersytet Dzieci. "Są jednymi z tych, którzy rozpoczęli boom na popularyzację nauki. Pracują z najtrudniejszym odbiorcą: dziećmi, zapewniając im żywy kontakt z nauką. Z ich projektów skorzystały już tysiące dzieci. Przygotowali też ponad 500 scenariuszy lekcji, z których bezpłatnie mogą korzystać nauczyciele" - uznała kapituła konkursu.
W kategorii Media laureatem zostało Radio Naukowe. Za - jak uznała kapituła -wszechstronność w doborze rozmówców i wyborze tematów, za solidność, wysoki poziom i konsekwencję w prowadzeniu rozmów o nauce.
Kapituła konkursowa zdecydowała także o przyznaniu wyróżnień. Otrzymali je: Science_mission (dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, dr hab. Katarzyna Grochowska) oraz Aleksander K. Smakosz za popularyzację wiedzy na temat historii nauki.
Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym jak co roku zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego. Otrzymało ją biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej.
Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP, obecnie - ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. (PAP)
Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska
uka/ agt/
Galeria (15 zdjęć)
-
1/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
2/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
3/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
4/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
5/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
6/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
7/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
8/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
9/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
10/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
11/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
12/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
13/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
14/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
-
15/15Fot. PAP/ Paweł Wernicki
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.