Nauka dla Społeczeństwa

25.02.2024
PL EN
07.12.2023 aktualizacja 07.12.2023

Peru/ Hiszpańscy archeolodzy odkryli dużą budowlę cywilizacji Wari

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w regionie Ica, na południowym zachodzie Peru, dużych rozmiarów budowlę wykonaną przez ludność z prekolumbijskiej cywilizacji Wari zamieszkującej Andy pomiędzy VII i XIII w.

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego Barcelony oraz Uniwersytetu Almerii sprecyzowali, że dwukondygnacyjny budynek o grubych kamiennych ścianach odkryty został po ponad roku prac badawczych w rejonie miasta Nazca, położonego w prowincji o tej samej nazwie.

Prace były prowadzone w pobliżu złoża archeologicznego przy rzece Aja.

Archeolodzy ustalili, że “dużych rozmiarów budowla” była używana pomiędzy VII a X w. Badacze twierdzą, że miała ona około 130 m2.

Ich zdaniem obiekt o pomalowanych w kolorze białym i żółtym ścianach miał dwa piętra, a także dziedziniec, służący prawdopodobnie do magazynowania towarów. Na pierwszym piętrze, jak dodali, znaleziono pozostałości produktów spożywczych, co oznacza, że zapewne przestrzeń ta służyła do przygotowania posiłków.

Archeolodzy przypuszczają, że budowla należała do dominującej w państwie Wari grupy społecznej, która specjalizowała się w handlu, produkcji i magazynowaniu żywności, a także w rzemiośle.

W komunikacie hiszpańscy badacze poinformowali, że cennym odkryciem jest nie tylko znalezienie budynku, ale również potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń, że cywilizacja Wari zamieszkiwała także tereny w pobliżu Oceanu Spokojnego.

Odkrycie dowiodło też, że państwo społeczności Wari przed przybyciem hiszpańskich kolonizatorów rozciągało się również na obszary południowej części Peru.

Z wcześniejszych odkryć wynika, że społeczność cywilizacji Wari żyła głównie w środkowej oraz północnej części dzisiejszego terytorium Peru. W okresie pomiędzy VII i XIII w. ludność ta zamieszkiwała głównie obszary zlokalizowane w prowincji Huari, w środkowym Peru. Stolica państwa Wari mieściła się w pobliżu dzisiejszego miasta Ayacucho.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024