Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Dzień otwarty z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach ruszył Dzień Otwarty z NAWA skierowany do uczelni Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki. W piątek odbyła się również inauguracja projektu "Feel good @UEKat".

Eksperci NAWA podczas Dnia Otwartego zaprezentowali programy skierowane do pracowników, studentów i doktorantów wszystkich uczelni, w szczególności uczelni Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki.

"Dzień z NAWA to formuła, która pozwala opowiedzieć o tym, czym się zajmujemy od ponad 6 lat i co udało się do tej pory osiągnąć zarówno w wymiarze indywidualnym, ale i instytucjonalnym, także przedstawić programy dla studentów, doktorantów i naukowców czy instytucji" - powiedział podczas Dnia Otwartego dyrektor generalny NAWA dr Dawid Kostecki.

Przed uroczystym otwarciem Dnia z NAWA odbyła się także inauguracja projektu "Feel good @UEKat - wsparcie dla poprawy kondycji psychofizycznej studentów zagranicznych UE Katowice". Jest to inicjatywa, która odpowiada na wyzwania studentów w zakresie presji egzaminacyjnej, napiętego harmonogramu, a także zdrowego trybu życia.

Jego głównym celem jest stworzenie przyjaznego środowiska dla studentów, które będzie sprzyjać poprawie ich kondycji psychicznej i fizycznej. Przykładowe działania w ramach projektu to: warsztaty z tworzenia lasów w słoiku, owocowe czwartki oraz warsztaty na temat zdrowej żywności.

"Jest to projekt wyjątkowy nie tylko dlatego, że większość zaplanowanych aktywności skierowanych jest dla studentów, ale również dlatego, że sam wniosek projektowy był przygotowywany razem ze studentami. Byli oni częścią zespołu projektowego, analizowaliśmy wspólnie ich potrzeby, co ich inspiruje" - powiedziała dyrektorka Biura Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach Edyta Lachowicz-Santos.

Działania te nie tylko promują zdrowy styl życia, ale również integrują społeczność akademicką, tworząc przestrzeń do nawiązywania nowych relacji i dzielenia się doświadczeniami.

"To oczywiste, że pandemia czy wojna na Ukrainie, ale także - dla nas - międzynarodowych studentów z całego świata - także fakt, że jesteśmy daleko od rodziny i domu - wpływa na nasz stan umysłu, uczucia, nastrój. Tutaj w Welcome Point możemy znaleźć miejsce, w którym zawsze czuję się jak w domu i wiem, że mogę liczyć na pracowników Biura Internacjonalizacji, a także innych studentów" - zaznaczyła studentka z Nigerii studiująca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach Ibirunke Ronkus.

"Dodatkowo ten projekt to nasz projekt - braliśmy udział w zgłaszaniu pomysłów na zajęcia, warsztaty. Wyrażamy naszą opinię po każdym wydarzeniu i wskazujemy, co można poprawić, ale również wpadamy na nowe pomysł" - dodała studentka.

W ramach projektu "Feel good @UEKat" podczas Dni Otwartych zorganizowano liczne spotkania i wydarzenia mające na celu kształtowanie postaw otwartości i tolerancji oraz integrację studentów polskich i zagranicznych. Jednym z elementów, które wpisało się również w działania realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 był konkurs fotograficzny "I feel good @Katowice".

Projekt Feel Good @UEKat jest finansowany ze środków NAWA w ramach programu "Welcome to Poland (2022)", łączna wartość projektu to 233 350,00 zł.

NAWA została powołana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2017 roku w celu wsparcia umiędzynarodowienia uczelni wyższych w Polsce. Agencja działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera