Popularnonaukowy wykład o Nagrodzie Nobla 2023, czyli o impulsach attosekundowych, wygłosi w czwartek 23 listopada w Warszawie prof. Piotr Fita. Spotkanie z cyklu "Zapytaj Fizyka" jest otwarte dla publiczności.
"Wytwarzane laserowo attosekundowe impulsy promieniowania są to najkrótsze zdarzenia, jakie człowiek potrafi kontrolować. W trakcie urozmaiconego pokazami wykładu dowiemy się, czym są impulsy attosekundowe, w jaki sposób można je wytwarzać i czego dzięki nim można się dowiedzieć o otaczającej nas materii" - zapowiadają organizatorzy.
Jak przypomniano na stronie internetowej Wydziału Fizyki UW, do niedawna na miano impulsów ultrakrótkich zasługiwały takie impulsy światła laserowego, których czas trwania mierzono w femtosekundach. Femtosekunda to jedna miliardowa jednej milionowej części sekundy.
Tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki przyznano za osiągnięcia naukowe związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem impulsów trwających jeszcze krócej – tak krótko, że ich czas trwania trzeba mierzyć w jednostkach tysiąc razy krótszych niż femtosekunda, czyli w attosekundach.
Prof. Piotr Fita prowadzi grupą badawczą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami z pogranicza fizyki i chemii, a w ostatnim czasie także biologii i medycyny. Wraz ze swoimi współpracownikami rozwija i stosuje metody doświadczalne optyki i fizyki laserów.
W swojej pracy naukowej popularyzator wykorzystuje lasery generujące ultrakrótkie impulsy - po to, by obserwować i wyjaśniać zjawiska zachodzące w cząsteczkach chemicznych po wzbudzeniu ich światłem.
Przez wiele lat naukowiec ściśle współpracował z Instytutem Chemii Fizycznej PAN, pracował również na Uniwersytecie w Genewie. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatem nagród Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego wykład odbędzie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Wstęp wolny.
Wykłady „Zapytaj fizyka”, wygłaszane przez naukowców i popularyzatorów nauki, organizowane są co miesiąc pod auspicjami Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Nauka w Polsce
kol/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.