Kraków/ Studentki mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w Szpitalu Uniwersyteckim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studentki wszystkich krakowskich uczelni w wieku od 20 do 23 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi w ramach akcji organizowanej przez Szpital Uniwersytecki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą. "Biała sobota" pod hasłem "Rak nie patrzy w pesel" odbędzie się 18 listopada.

Tego dnia w Szpitalu Uniwersyteckim będzie można skorzystać z bezpłatnych badań USG piersi, a w przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki, również z mammografii. Akcja skierowana jest szczególnie do tych studentek, które wcześniej nie wykonywały badania USG lub w ich rodzinie kobiety chorowały na raka piersi.

"Przede wszystkim jest to akcja o charakterze edukacyjnym, ponieważ im wcześniej kobiety wykształcą właściwe nawyki badania się, zwracania uwagi na swój organizm, na swoje piersi, tym większa szansa, że w późniejszym wieku będą regularnie się kontrolować i będą uczestniczyć w programach badań przesiewowych" – podkreśliła kierownik Breast Unit Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dr hab. Diana Hodorowicz-Zaniewska, cytowana w komunikacie prasowym. Jak dodała, zapadalność na raka piersi w Polsce rośnie, również w najmłodszych grupach wiekowych.

"Biała sobota" odbędzie się 18 listopada w godz. 8.30-13, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przy ul. Kopernika 50 (budynek dawnego CUMRiK). Badania są bezpłatne oraz nie wymagają skierowania, ale liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja będzie prowadzona od poniedziałku 1w godz. 8-12 pod numerem telefonu: 12 400 12 38.

W ramach akcji dr Hodorowicz-Zaniewska o godz. 14 poprowadzi też webinar, podczas którego odpowie na pytania dotyczące profilaktyki i leczenia chorób piersi w młodym wieku.(PAP)

Julia Kalęba

juka/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ VIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła" na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera