
Uniwersytet Harvarda pozwał do sądu administrację prezydenta Donalda Trumpa za zamrożenie funduszy federalnych dla tej uczelni. Pozew ma na celu zakończenie blokady miliardów dolarów finansowania. Uniwersytet odrzucił wcześniej żądania Białego Domu, które, jak twierdzi, naruszają jego niezależność.
Pozew, złożony w poniedziałek w sądzie federalnym w Bostonie, zarzuca prezydentowi i jego administracji frontalny atak na finansowanie innowacyjnych badań w czołowych uniwersytetach, motywowany rzekomym antysemityzmem i stronniczością ideologiczną.
"Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli nad akademickimi decyzjami Harvarda" – cytuje agencja Reuters fragment pozwu.
Harvard argumentuje, że działania administracji są arbitralne, bezprawne i naruszają konstytucyjnie chronioną wolność słowa.
"Od początku swojej kadencji w styczniu bieżącego roku, prezydent Trump prowadzi otwartą wojnę z czołowymi amerykańskimi uniwersytetami. Zarzuca im brak odpowiedniej reakcji na ubiegłoroczne protesty propalestyńskie i tolerowanie antysemityzmu na kampusach. Protestujący, w tym niektóre grupy żydowskie, podkreślają, że ich krytyka działań militarnych Izraela w Strefie Gazy jest niesłusznie utożsamiana z antysemityzmem" – relacjonuje Reuters.
W marcu administracja Trumpa rozpoczęła analizę federalnego finansowania Harvarda, wynoszącego 9 miliardów dolarów. Przedstawiła uczelni szereg żądań, w tym zakaz noszenia maseczek oraz likwidację programów promujących różnorodność, równość i integrację.
W następstwie tych działań administracja zamroziła 2,3 miliarda dolarów funduszy dla Harvarda i zagroziła odebraniem uczelni statusu organizacji zwolnionej z podatku, a także możliwości przyjmowania zagranicznych studentów. Zażądała również szczegółowych informacji na temat zagranicznych powiązań uniwersytetu.
Rektor Harvardu Alan Garber oświadczył, że uczelnia będzie kontynuować walkę z przejawami nienawiści i w pełni przestrzegać przepisów antydyskryminacyjnych, o których naruszenie oskarża ją administracja Trumpa.
Administracja USA wstrzymała również finansowanie innych uniwersytetów, jak Columbia, Princeton, Cornell, Northwestern i Brown, w związku z protestami na ich kampusach.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ sp/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.