Gęstość kości ma związek z kolorem włosów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawidłowa gęstość kości jest utrzymywana dzięki białkom, które wpływają również na kolor włosów – informują pisma "Journal of Biological Chemistr"y oraz "Cell Structure and Function".

Zdrowe kości są jednocześnie niszczone (resorpcja) przez wyspecjalizowane komórki zwane osteoklastami oraz tworzone od nowa przez inne komórki - osteoblasty. Równowaga między tymi procesami pozwala zachować odpowiednią wytrzymałość szkieletu. Brak równowagi prowadzi do chorób takich jak osteoporoza, reumatyzm czy zapalenie przyzębia.

Naukowcy z Osaka University i ich współpracownicy z innych placówek odkryli, że białka o nazwach Rab32 i Rab38 odgrywają kluczową rolę w resorpcji kości przez osteoklasty. Jednocześnie białka te mają decydujący wpływ na pigmentację włosów i skóry.

Tkanka kostna jest wchłaniana przez wyspecjalizowane komórki zwane osteoklastami, a do jamek, w których osteoklast przyłącza się do kości i zachodzi resorpcja, wydzielanych jest kilka substancji, w tym kwasy (H+) i enzymy rozkładające (TRAP, CatK). Rab to grupa małych białek, które regulują logistykę pomiędzy różnymi strukturami wewnątrz komórek, zwanymi organellami. Znanych jest ponad 50 białek Rab obecnych w komórkach ssaków, w tym człowieka i myszy.

„Aby lepiej zrozumieć molekularne mechanizmy funkcjonowania osteoklastów, najpierw przeprowadziliśmy badania przesiewowe białek Rab, szczególnie indukowanych podczas tworzenia osteoklastów u myszy” – powiedział główny autor pierwszego artykułu, Kazuya Noda.

Jak się okazało, poziom Rab38 jest podwyższony podczas różnicowania komórek do osteoklastów. Co ważne, Rab38 jest bardzo podobny do Rab32 i wiadomo, że oba mają duży wpływ na określanie koloru włosów poprzez regulację działania melanosomu, organellum specjalizującego się w pigmentacji koloru w komórkach tworzących skórę i włosy.

W drugiej pracy główna autorka Kanako Tokuda stworzyła mysz „podwójnie znokautowaną” pozbawioną zarówno Rab32, jak i Rab38. Zgodnie z oczekiwaniami mysz ta ma beżowy kolor sierści i czerwone oczy, podczas gdy mysz typu dzikiego ma czarną sierść i oczy. Co ciekawe, mysz podwójnie znokautowana wykazuje zwiększoną gęstość kości, a wraz z wiekiem jej kręgosłup staje się bardziej wygięty, szczególnie u samców.

„Wykazaliśmy również, że u myszy z podwójnym nokautem upośledzona jest resorpcja kości przez osteoklasty” – powiedział współautor drugiej publikacji, Shiou-ling Lu. „Odkryliśmy, że organelle zaangażowane w Rab32 i Rab38 są ważne dla resorpcji kości przez osteoklasty”.

Co istotne, choroby związane z kośćmi, takie jak osteoporoza, reumatyzm i zapalenie przyzębia, są powiązane z nadmierną aktywacją resorpcji kości przez osteoklasty. „Dlatego zrozumienie podstawowego mechanizmu resorpcji kości wspomaganej przez Rab32 i Rab38 dostarczy nam przydatnych informacji na temat potencjalnego celu leczenia tych chorób” – wskazał starszy autor obu artykułów, Takeshi Noda.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera