USA/ 4 mln dolarów za list Krzysztofa Kolumba z 1493 roku na aukcji Christie's

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

List Krzysztofa Kolumba z 1493 roku został sprzedany za prawie 4 mln dolarów przez nowojorski dom aukcyjny Christie's - poinformowała w piątek włoska telewizja Rai News.

W liście, pierwotnie napisanym po hiszpańsku, a później przetłumaczonym na łacinę, Kolumb opisuje ukształtowanie terenu oraz ludzi spotkanych na terytorium, które wciąż nazywał "wyspami Indii". Początkowa wycena wahała się od 1 mln do 1,5 mln dolarów, ale w ciągu ostatnich minut aukcji ostateczna cena wzrosła do prawie 4 mln dolarów (bez opłat aukcyjnych).

Ośmiostronicowy list "De Insulis Nuper Inventis" (łac. "O nowo odkrytych wyspach"), był adresowany przez Kolumba do króla Hiszpanii Ferdynanda II i królowej Izabeli. Co najmniej jeden egzemplarz oryginalnego tekstu hiszpańskiego znajduje się obecnie w Bibliotece Publicznej Nowego Jorku.

Dokument przez 100 lat był przechowywany w prywatnej szwajcarskiej bibliotece, ale nie ma żadnych szczegółów na temat jego poprzedniego "życia". Margaret Ford, szefowa działu zagranicznych książek i rękopisów w Christie's, powiedziała w rozmowie z dziennikiem "New York Times", że po szeroko zakrojonych badaniach przeprowadzonych przez jej firmę ustalono, że pochodzenie dokumentu nie budzi wątpliwości.

Zdjęcia listu opublikowano na stronie internetowej Christie's.

Z Pescary Miłosz Marczuk (PAP)

mmk/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstała nowa technologia inżynierii genetycznej

  • Fot. Adobe Stock

    Copernicus: rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera