Antropolog prof. Maciej Henneberg, który przyczynił się do rozwoju nowej dyscypliny - medycyny ewolucyjnej - został w piątek uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Henneberg jest zaliczany do grona najwybitniejszych antropologów biologicznych i anatomicznych. Jego zainteresowania badawcze obejmują takie zagadnienia, jak: ewolucja i mikroewolucja człowieka, ewolucja ludzkiego mózgu, ewolucja biokulturowa, ekologia człowieka, genetyka populacyjna, paleodemografia, demografia historyczna, paleopatologia, auksologia, anatomia, anatomia porównawcza, ergonomia, archeologia i zagadnienia medyczno-sądowe.
Naukowiec przyczynił się do rozwoju nowej dyscypliny – medycyny ewolucyjnej, inicjując i wspierając zorganizowanie jedynego w Europie Instytutu Medycyny Ewolucyjnej w Zurychu (Szwajcaria), którego dyrektorem jest obecnie były doktorant profesora, prof. Frank Rühli.
Prof. dr hab. Maciej Henneberg jest obecnie profesorem emerytowanym (Emeritus Foundation Wood Jones Professor of Anthropological and Comparative Anatomy) na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia), a także pełni obowiązki Visiting Professor w Instytucie Medycyny Ewolucyjnej w Zurychu (Szwajcaria). Był również związany m.in. z Uniwersytetem Oksfordzkim, Uniwersytetem Teksańskim w Austin (USA) oraz Uniwersytetem Kapsztadzkim (RPA).
"Działalność Pana profesora, naukowa, przekładająca się na rozwój antropologii biologicznej i szeregu dyscyplin z nią związanych, szeroka popularyzacja wiedzy o człowieku - pokazująca zmieniającego się człowieka i jego miejsce w zmieniającym się świecie, działalność społeczna, zarówno w okresie jego pracy w Polsce, jak i po emigracji, czynią Pana Profesora osobą wyjątkową" - podkreślił w piątkowej laudacji promotor, prof. Wiesław Lorkiewicz z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego.
"Wszyscy, którzy spotkali się z Panem Profesorem podkreślają jego ogromną życzliwość, niezwykłą wręcz otwartość na dyskusję, chęć pomocy młodym adeptom nauki. Na zdjęciach, które możemy znaleźć w internecie, zawsze widzimy Pana Profesora otoczonego wianuszkiem młodych ludzi, studentów i doktorantów" - zwrócił uwagę prof. Lorkiewicz.
Prof. Maciej Henneberg urodził się w 1949 r. w Poznaniu, w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych, zaangażowanej w walkę o wolność. Jego ojcem był Wacław Henneberg, służący w czasie II wojny światowej w 8. Armii Montgomery’ego, stryjem – major Zdzisław Karol Henneberg, dowódca Dywizjonu 303.
Ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie również uzyskał stopień doktora - na podstawie rozprawy "Dynamika biologiczna polskiej społeczności wiejskiej w XIX w." (1976), oraz doktora habilitowanego - za pracę "Intensywność działania doboru naturalnego przez różnicową płodność w populacjach ludzkich – ocena ilościowa" (1981). Z przyczyn politycznych, związanych z aktywnością opozycyjną i zaangażowaniem w ruch związkowy „Solidarność” w latach 80. XX wieku, wyemigrował z Polski w 1984 r. Prowadził badania w Niemczech, USA, RPA, Szwajcarii, Indonezji, Anglii (Oksford), we Włoszech (finansowane przez National Geographic Society) i Australii.
Jest autorem i współautorem ponad 450 artykułów i rozdziałów w książkach, współautorem pięciu książek i redaktorem pięciu monografii. Dorobek ten został opublikowany w 160 czasopismach i książkach wydrukowanych w 23 krajach, w siedmiu językach. Przez wiele lat służył swoją wiedzą ekspercką z zakresu antropologii sądowej, wydając opinie w postępowaniach karnych i cywilnych prowadzonych przez sądy w Polsce, USA, RPA i Australii - zwrócił uwagę Uniwersytet Łódzki w notce opublikowanej na stronie internetowej.
Prof. Henneberg prowadził zajęcia dydaktyczne zarówno w Polsce (UAM, UJ), jak i za granicą. Pełnił wiele funkcji organizacyjnych w strukturach różnych uczelni. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Antropologii PAN.
Badacz angażował się w dyskusje dotyczące organizacji nauki i szkolnictwa wyższego na świecie, publikując na ten temat korespondencję w „Nature”, artykuły w „Oxford Magazine”, „Gazecie Wyborczej”, „The Skeptic”, „The Wave” (Nowy Jork), „The Natural Science”, „Human Ontogenetics” i dwa rozdziały w serii książek „Univer-Cities” wydawanej przez World Scientific w Singapurze.
Przez wiele lat był redaktorem, a następnie redaktorem naczelnym czasopisma „Journal of Comparative Human Biology, HOMO”, publikującego prace z zakresu biologii człowieka. Jest członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Scientific Reports”, a także pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego, członka kolegium redakcyjnego, a obecnie jest redaktorem „Przeglądu Antropologicznego (Anthropological Review)” – oficjalnego czasopisma Polskiego Towarzystwa Antropologicznego.
Pełni funkcje członka rad redakcyjnych czasopism: „BMC Pediatrics”, „Automata” (Włochy), „Human Ecology” (Indie), „Studies in Historical Anthropology” (Polska). Bierze udział w pracach łącznie ponad 26 towarzystw lub organizacji naukowych, w tym w trzech towarzystwach pełnił funkcję przewodniczącego (South African Archaeological Society, Australasian Society for Human Biology, American Dermatoglyphics Association), a w trzech nadano mu tytuł członka honorowego (Anthropological Association of Greece, Polish Anthropological Society, Golden Key International Honour Society). Był członkiem dwóch oksfordzkich kolegiów (Saint Cross College oraz Linacre College), gdy prowadził tam prace badawcze i wykładał, więc został uznany za absolwenta Uniwersytetu Oksfordzkiego (alumni nr 8 1065 3008) i stale jest aktywnym Fellow of the Unit for Biocultural Study of Obesity w tamtejszym Instytucie Antropologii.
Jak podał Uniwersytet Łódzki, od wielu lat prof. Henneberg rozwija szeroko zakrojoną współpracę z zespołem naukowym Katedry Antropologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska tej uczelni. W ramach współpracy realizowane są staże pracowników naukowych UŁ w Uniwersytecie w Adelajdzie oraz staże doktorantów tejże uczelni w Uniwersytecie Łódzkim. Rezultatem akademickiej wymiany są wspólne badania i publikacje zamieszczane w prestiżowych czasopismach naukowych z zakresu biologii i medycyny.
Nauka w Polsce
bar/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.